Skupina Finep se za dobu své více než dvacetileté existence zařadila mezi pětici největších rezidenčních developerů v Praze. Developerská firma před rokem 2015 intenzivně nakupovala parcely a má slušnou zásobu pozemků, které bude rozvíjet v následující dekádě. Další nákupy tak pro Finep v současné situaci rostoucích cen stavebních pozemků nejsou prioritou, říká v rozhovoru s HN generální ředitel holdingu Tomáš Pardubický. Developer sleduje fenomén sdílené ekonomiky a další trendy, které Finepu podle něj napovědí, pro koho má byty stavět.
HN: Od října platí omezení hypoték. Jak opatření ovlivní realitní trh?
Bude klesat zájem o vlastní bydlení a poroste zájem o nájemní bydlení. Regulace České národní banky mi ale nepřijde zásadní. Jsem přesvědčen o tom, že ve velkých městech dochází ke změně dlouhodobých trendů. A ty nezastaví politici, developeři ani spolky. Jeden z těch velmi známých trendů je urbanizace. Venkov se vysídluje a naopak města se rozrůstají a to platí celosvětově. Druhým trendem je změna vztahu k vlastnictví. Zatímco moje generace měla velký vztah k vlastnění, mladá generace je na majetku nezávislá a nebude mít potřebu bydlet ve vlastním. Když se oprostíme od krátkodobých pohledů, přechod na nájemní bydlení není nic nezdravého. Je to jen něco, čím se přibližujeme stylu života v západní Evropě.
HN: Koho máte na mysli, když mluvíte o mladé generaci?
Lidi, kteří končí vysokou školu a mají první zaměstnání. Když se bavím na přednášce se studenty, chtějí prvních pět let po vysoké škole víc cestovat, chtějí jet do zahraničí pracovat a na stáže a teprve pak se vrátit. Nechtějí se vázat. Mám pocit, že mladá generace se mnohem méně zabývá budoucností a plánováním než moje generace, která přirozeně tíhla k vlastnictví.
Generální ředitel a člen představenstva společnosti Finep Holding. Do roku 2007 působil ve vrcholových manažerských funkcích v bankovnictví.
V roce 2017 se poměrně intenzivně diskutovalo, že se na investici prodává příliš mnoho bytů.
Myslím si, že to není nezdravé a že je to dlouhodobý trend. Mladá generace nepotřebuje vlastnit, bude žít v pronájmu a bude to naprosto přirozené, stejně jako na Západě.
Každý rok nám ubývá 3−5 procent prodejů lidem, kteří chtějí bydlet, a rostou prodeje lidem, kteří chtějí pronajímat. Myslím si, že tento trend bude pokračovat a třeba za 10 let se dostaneme do situace, kdy půjdou tři čtvrtiny produkce na nájmy a čtvrtina do vlastnictví.
Co se dočtete dál
- V placené části rozhovoru se dále mimo jiné dočtete, proč není v Praze důvod pro pokles cen nájmů a stavebních parcel.
- První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Všechny články v audioverzi + playlist
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.