Komentátor listu Independent Youssef El-Gingihly konstatuje, že "původní projekt Evropy byl založený na míru, sociální spravedlnosti a porozumění. Útoky na tento projekt doprovázené sílícím nacionalismem zvyšují pravděpodobnost vypuknutí krvavého konfliktu v evropském měřítku".
Války v Jugoslávii, na Ukrajině i jinde mu dávají za pravdu: rozdmýchávání náboženské, národnostní a rasové nenávisti míří k etnickým čistkám a krveprolitím − a už to není jen obrázek ze zpravodajství o rozvojovém světě, ale reálná skutečnost blížící se našim hranicím.
K už existujícím příčinám válek zřejmě brzy přibude ještě jedna: studie vypracovaná Pentagonem tvrdí, že v důsledku změn klimatu okolo roku 2020 může vypuknout rozsáhlý globální konflikt kvůli nedostatku vody a energie. Tedy celý zástup důvodů, proč se zajímat, kam míří vývoj vojenské techniky a jak koresponduje s vyzbrojováním české armády.
Zbraně pro války budoucnosti
Teroristické guerilly a hybridní války také ukazují, o co v hrozících konfliktech půjde: pravidelná armáda už nebude stát na frontových liniích tváří v tvář rovnocennému protivníkovi, ale bude čelit všudypřítomným "domobrancům", schovávajícím se mezi civilním obyvatelstvem. To vyžaduje nejen nové pojetí válčení, ale i zcela nové zbraně a zbraňové systémy.
Co se dočtete dál
- Dále se dočtete:
- Jakou roli má v demokratických zemích voják pěšák a jak se bude jeho role vyvíjet?
- Jaké jsou plány s "neviditelností" - dá se skutečně použít?
- V jaké vývojové fázi jsou inteligentní roboti?
- První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Všechny články v audioverzi + playlist
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.