Jedenatřicetiletý milovník módy Michal Mička se nedávno vrátil z Chorvatska. Obhlížel si tam oděvní firmu zaměřenou na pánskou konfekci, která je na prodej. "Je možné, že by ve skupině mohla být po Novém roce další firma," říká majitel firem Pietro Filipi a Kara Trutnov. Jeho snaha rozprostřít vlastní módní síť zahrnuje v první řadě střední Evropu, teď ale i Balkán a také úvahy posílit v pobaltských republikách. V Litvě a Lotyšsku má Pietro Filipi sedm obchodů.

Polsku, kde v minulosti neuspěla Kara ani Pietro Filipi, se zatím vyhýbá. "V jiných zemích je potenciál zajímavější," konstatuje. Poohlíží se také po Rusku nebo Ukrajině. Západní trhy prý přijdou později. Strategií je naučit se módní maloobchod nejdřív v méně náročných zemích, kde jsou navíc v módní branži vyšší marže než třeba v Německu nebo Holandsku.

Když do své investiční skupiny C2H (Capital To Human) začlenil dvě tradiční české značky, udělalo to z něj majitele největšího českého módního holdingu − součet tržeb obou firem se pohybuje okolo 850 milionů korun. Mičkovi to však nestačí a rád by vlastnil něco mezi pěti až deseti firmami. Pokud bude kupovat, mělo by jít o podobně velké firmy jako obě jmenované. A v Česku jich moc podobných není.

18 milionů korun

byla ztráta firmy Pietro Filipi, když ji Michal Mička kupoval. Příští rok by podle něj už měla vydělávat.

Mička tvrdí, že v tuzemsku není ani nikdo jako on, kdo by chtěl v oblasti módy sjednotit trh. Má proto zajímavou pozici: "Většina firem, která uvažuje o prodeji nebo investorovi, se obrací na mě." To byl případ právě značky Pietro Filipi, která potřebovala finanční injekci. Firmu na začátku devadesátých let založil Petr Hendrych a vybudoval z ní dvojku na českém módním trhu, jedničkou zůstává Blažek. Pak ale přišly finanční problémy − v roce 2016 klesly tržby více než o 200 milionů korun na 413 milionů a zároveň se společnost propadla do osmnáctimilionové ztráty. Důvodem potíží byly mimo jiné problémy s kvalitou používaných materiálů i několik chybných manažerských rozhodnutí. "Zlom nastal asi v roce 2015, kdy byli na vrcholu a management se rozhodl zúžit kolekci a zvednout ceny," hodnotí Mička.

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 60 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.