Licitátor londýnské aukce s rozmachem udeřil kladívkem a ozval se potlesk. Sprejem malovaný obrázek s děvčátkem a červeným balonkem ve tvaru srdce se právě vydražil v přepočtu za 30 milionů korun, což minulý pátek vyrovnalo aukční rekord britského streetartového umělce zvaného Banksy.
To, co následovalo vzápětí, jak obraz k údivu přítomných zajel do skartovačky ukryté ve spodní části rámu, začalo jako komické reality video ihned kolovat po sociálních sítích a zpravodajských webech.
Umělec, který důsledně dbá na svou anonymitu a který už deset let platí za globální celebritu, znovu připomněl, že na dražební byznys kašle. "Skartovačku jsem do rámu schoval před několika lety pro případ, že by se obraz někdy dostal do aukce," vysvětluje Banksy − zachovávaje utajení − na videu, které pustil na síť o den později.
Velká mediální pozornost, kterou rebelským kouskem vzbudil, znovu otáčí pozornost k jeho osobě. Je k neuvěření, že někdo může žít v jedné z nejvyspělejších zemí světa, v níž kamerový systém kontroluje téměř i zadní sedadla dvoupatrových autobusů, sprejovat víc než dvě desetiletí po zdech provokativní obrázky, a přesto zůstat inkognito.
Co se dočtete dál
- O případech zdánlivého, ale nikdy nepotvrzeného odhalení Banksyho identity.
- Proč britského umělce nemají rádi Palestinci, přestože on sám jim přeje mír.
- Které české umělce Banksy přizval ke spolupráci na Dismalandu.
- První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Všechny články v audioverzi + playlist