Před deseti lety byl David Mlynář z malého města na Vysočině úspěšným podnikatelem. Vlastnil autoservis, měl stovky klientů. Dnes je z něho záchranář, který bojuje o lidské životy. Jeho vlastní život ale tíží několikamilionové dluhy.

Dlouho se zdálo, že mu štěstí přeje více než jiným. Už jako zaměstnanec měl Mlynář spoustu spokojených zákazníků, časem se proto osamostatnil a začal opravovat vozy ve své garáži.

Jak klientů přibývalo, rozhodl se postavit si vlastní autoservis. "Koupil jsem laciný zarostlý pozemek s chátrající drůbežárnou a za tři roky stavba stála. Bylo to finančně náročné, ale měl jsem asi 300 stálých zákazníků a nějak jsem vycházel. Půjčky jsem splácel s odřenýma ušima, ale splácel," vypráví dnes již devětačtyřicetiletý muž, který napřed vystudoval gymnázium, vysoká škola ho ale nepřitahovala, a tak se jako manuálně zručný vyučil automechanikem.

Dluhová past

Dva miliony v potížích

V exekuci je v Česku zhruba 900 tisíc obyvatel. Těžké problémy s dluhy tak podle expertů zasahují s jejich rodinnými příslušníky zhruba pětinu populace, tedy dva miliony lidí.

◼ Podmínky oddlužení při dnešním požadavku být schopen splatit aspoň 30 procent ze svých závazků splňuje jen malá část lidí v dluhové spirále. Podle údajů společnosti InsolCentrum v posledních 10 letech podalo návrh na oddlužení 200 tisíc lidí, 150 tisíc z nich dosáhlo schválení. V běhu je nyní 100 tisíc osobních bankrotů, jen 35 tisíc z nich už skončilo úspěšně.

Obchod s chudobou

Byznys s dluhy umožnil vznik systému soukromých exekutorů v roce 2001. Naplno se rozběhl zejména po roce 2006, kdy vznikla nová podoba takzvané přísudkové vyhlášky, která výrazně zvýšila odměny advokátů za vymáhání dluhů. Klíčovým faktorem byla i nulová regulace takzvaných nebankovních společností, která přišla až v roce 2016.

Osudová chyba

Svůj těžce vybudovaný podnik chtěl sportovně vyhlížející muž, jehož jméno bylo na jeho přání změněno, ještě zdokonalit. Mrzelo ho, že měl několik invalidních zákazníků, kteří se během opravy nemohli ani dostat na toaletu. Rozhodl se autoservis rozšířit o část, kde by měl příjem pro zákazníky i s bezbariérovým zázemím. "Banky mi ale už nechtěly půjčit, že prý splácím moc. A tehdy jsem udělal chybu," vzpomíná.

"Bylo mi 34 let a nebankovní trhy s půjčkami a lichvou byly v rozpuku. Od jedné nebankovní společnosti jsem si půjčil zhruba 300 tisíc korun a pořádně si nepřečetl podmínky, hlavně sankce za případné nesplácení. Měsíční splátka se mi zdála být v pořádku a to ostatní mě nezajímalo," rekapituluje Mlynář.

Několik měsíců vše bez problémů zvládal. Jenže v roce 2008 přišel nečekaný zlom. V konkurzu skončil největší zaměstnavatel v oblasti, podnik Sklo Bohemia ve Světlé nad Sázavou, který postupně propustil stovky lidí. "Dvě ze tří stovek mých zákazníků byly odtud. Příjmy měli dlouho nadstandardní a na opravách a investicích do aut nešetřili. A najednou neměli ani na bydlení a jídlo," popisuje.

Brzy se objevily první problémy, opožděné splátky. V té době navíc založil rodinu, dluhy a potíže proto tajil i před manželkou. Nebankovní společnost začala Mlynářovi vyhrožovat, sankce a pokuty narůstaly. "Před domem rodičů, kde jsme se ženou bydleli, parkovala přes noc auta s cizími muži. Chodily mi fotografie mé ženy s kočárkem na procházce. Bál jsem se a dával jim vše, co jsem vydělal. Přestal jsem ale platit sociální a zdravotní pojištění sobě i zaměstnancům. Potom i daně, plyn, elektřinu, telefony."

Dluhová past tehdy definitivně sklapla. Lichváři nakonec Mlynářův dluh, který stále narůstal, až se z původní sumy zněkolikanásobil, přeprodali jiným. "Vše se provalilo, až když na mě jeden z věřitelů podal návrh na konkurz. Pro mě to už ale byla i trochu úleva. Žena mi naštěstí odpustila a nakonec při mně zůstala."

Manželé si poté společné jmění, aby ženin majetek uchránili, rozdělili. Insolvenční správce nakonec Mlynářův podnik v hodnotě asi čtyř milionů korun prodal za 1,2 milionu. "Na uhrazení celého dluhu to ale už v té chvíli nestačilo," říká Mlynář, který ani po krachu svého podniku neupadl do nečinnosti.

Zbývá vám ještě 40 % článku
Předplatné za 30 Kč
  • První 2 měsíce za 30 Kč měsíčně, poté za 179 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se