Císař František Josef se na ten dům nemohl ani podívat. Když architekt Adolf Loos postavil přímo naproti vídeňskému Hofburgu, císařovu sídlu, legendární stavbu později nazvanou Loosův dům, František Josef byl tak zhnusen, že prý raději do svého paláce přestal chodit hlavním vchodem. Nechtěl tu strašnou budovu spatřit.

Meziválečné Československo bylo naproti tomu rájem avantgardních umělců, jako byl sám Loos nebo básník André Breton, který říkal, že se v Praze cítí jako doma. Loos dostal hned po válce československé občanství.

Jeho příběh je jen malým střípkem vypovídajícím o první republice a jejím svobodomyslném duchu. Dnes, 100 let po vzniku Československa, slyšíme a ještě uslyšíme spoustu projevů, v nichž se naši současní politici k první republice a jejímu odkazu či étosu hlásí.

Prezident Miloš Zeman se chystá vyznamenat dlouholetého předsedu československých vlád Antonína Švehlu. Premiér Andrej Babiš se ve své před volbami vydané knize i po jmenování své vlády svěřil, že chce Česko vrátit "tam, kde jsme byli za Masaryka", tedy mezi nejrozvinutější státy Evropy. Podobně mluví další politici.

Ponechme teď stranou, že s hospodářskou vyspělostí meziválečného Československa to nebylo tak slavné, jak se dnes myslí, byť na tom špatně nebylo. Důležité je, že první republika celkem spolehlivě funguje jako vzor. V tom případě se musíme zeptat: jak se k tomuto vzoru dnešní Česko přibližuje?

Odpověď je docela jednoduchá. Naši politici či elity vůbec o první republice sice hodně mluví, ale dělají věci, které s jejím étosem v souladu rozhodně nejsou. Nejjednodušší je pohled na Pražský hrad. Historik Robert Kvaček řekl o prezidentu Masarykovi toto: "Masaryk se vyznačoval vzácnou jednotou slov a činů. Mnoho lidí to pochopilo. Jeho ideologie byla srozumitelná širokým vrstvám a on sám ji stále pěstoval − vystupováním, chováním."

Zatímco Masaryk byl neotřesitelným morálním vzorem, kterému projevovala úctu i většina jeho odpůrců, Zemanovi jde o všechno jiné než o spojování rozhádaných politických a společenských proudů.

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 50 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Mobilní aplikaci HN
  • Web bez reklam
  • Odemykání obsahu pro přátele
  • On-line archiv od roku 1995
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek? Dočtěte si ho za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.

Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily v Hospodářských novinách. Těšit se můžete na texty Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje Jan Kubita.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru