Když Organizace spojených národů slavila v roce 1995 padesát let od svého vzniku, byla její (hlavně symbolická) moc a sláva na vrcholu. Svět vypadal po konci studené války růžovější a i přes čerstvé masakry v Bosně a Hercegovině nebo Somálsku to vypadalo, že míří ke globální spolupráci, jejímž základem byly právě dohody uzavírané pod hlavičkou OSN. A jak si ověřila česká delegace v čele s prezidentem Václavem Havlem, ve Vienna Café v sídle organizace na Manhattanu se tehdy dalo ještě i kouřit.

Tento týden se světoví státníci slétají na zasedání Valného shromáždění OSN do New Yorku nejen do naprosto nekuřáckého prostředí, ale 80. výročí založení světové organizace si připomenou v naprosto jiné atmosféře hroutící se globalizace a konce světového pořádku, který symbolizovala právě OSN.

Zbývá vám ještě 80 % článku

Co se dočtete dál

  • Z čeho OSN čerpá svoji sílu
  • Proč je i dnes, přes oslabení důležitá
  • Jak ji oslabují Američané a jak Číňané
Předplatné bez reklam první 2 měsíce za 80 Kč
  • Veškerý obsah HN.cz
  • Mobilní aplikace
  • Bez reklam
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Články v audioverzi + playlist
  • Možnost kdykoliv zrušit
Máte již předplatné? Přihlásit se