Na bitcoinu je pozoruhodná řada věcí. Jedna z méně známých je jeho vznik. Ve středu od zrodu tohoto fenoménu moderní doby uplynulo přesně deset let. Tehdy Satoshi Nakamoto − neví se, jestli je to on, ona, nebo oni − publikoval vědecký článek s názvem Bitcoin: A Peer To Peer Electronic Cash System.
I tehdy to bylo na Halloween, všude kolem ale zuřila finanční krize. Teze článku o nové kryptoměně vycházely z nedůvěry v instituce globálního finančního systému. "Elektronická měna umožní on-line platbu, bude posílána přímo od jedné strany ke druhé bez nutnosti projít finanční institucí," je jedna z nich.
Nakamoto první takovou elektronickou transakci v praxi zrealizoval několik týdnů po vydání teoretického základu k celé věci. Prvních 50 bitcoinů s označením Genesis bylo pak organizovaně vytěženo a uvedeno na trh v roce 2009. V květnu 2010 proběhla první transakce, kdy se bitcoiny zaplatilo za fyzické zboží. Šlo o pizzu na Floridě, stála deset tisíc bitcoinů, tehdy ekvivalent 25 dolarů. Kdyby měl dnes někdo dát za pizzu deset tisíc bitcoinů, její prodejce by za ni dostal v přepočtu 63 milionů dolarů. Těžko za posledních deset let hledat výnosnější investici, než je bitcoin.
Přes své relativně rychlé rozšíření ve společnosti to ale neměla tato kryptoměna vůbec lehké. Musela přežít kritiku toho, že je platidlem drogových dealerů, prodejců zbraní a falešných dokladů. Byla měnou svobodnou a nikým fakticky neregulovanou, transakce s ní byly méně viditelné než běžný oběh peněz. Nevěřili jí úřady, banky ani investoři a jakékoliv silné prohlášení proti ní vždy srazilo její cenu dolů − krátkodobě.
Bitcoiny i další alternativy začaly nicméně stále víc prostupovat do tradičního světa. První bankomat na bitcoiny bylo možné použít ve Vancouveru před pěti lety. Pozvolný mírný růst ceny bitcoinu pokračoval.
Až do loňska, kdy se trh s ním vymkl kontrole. Na začátku roku stál jeden bitcoin 1000 dolarů, v prosinci přes 19 tisíc. Z mnoha lidí, kteří těžili nebo obchodovali s bitcoiny, se stali milionáři. Pak přišla korekce a pád na současných více než šest tisíc dolarů za bitcoin.
Zájem o investici do bitcoinů přinesl například i to, že světové burzy začaly této měně, nebo spíš komoditě, věnovat pozornost, sledovat opce a kontrakty na ni. A nejde už jen o bitcoin, podobných kryptoměn je ve světě několik tisíc. Celková kapitalizace tohoto deset let se vyvíjejícího trhu je dnes podle CoinMarketCap.com 200 miliard dolarů. Bitcoin z toho představuje zhruba polovinu.
Satoshi Nakamoto musí být potěšen, potěšena nebo potěšeni.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist