O italské ekonomice toho mnoho nevíme. Pamatujeme si nanejvýš masivní propad liry v září 1992. Je ale zajímavé podívat se právě nyní na historii italských státních financí. Kam až jde ve veřejných zdrojích dohlédnout, tedy do roku 1988, produkují italské státní finance každoročně schodek. A v onom roce 1988 hospodařily se schodkem 95 miliard USD, tedy 10,55 procenta HDP.

Třicet let poté, když je nominální HDP (jen) o třetinu výše, schodek země je polovinou oné částky z roku 1988 a třetinou částky z roku 1991. To dokresluje zoufalou situaci veřejných financí Itálie, která je ale špatná už více než jednu dekádu. A současná i předchozí generace jsou navíc zvyklé žít v zemi, která má na evropské poměry vysokou nezaměstnanost.

Současná doba ale Itálii přináší značné ulehčení. Země jako člen eurozóny požívá výhod ultranízkých úrokových sazeb a monetárního uvolňování. Evropská centrální banka od začátku tohoto programu nakoupila italské státní dluhopisy v objemu 360 miliard eur. Z pohledu tohoto programu ECB to je 16,8 procenta objemu čistých nákupů. Více ECB nakoupila jen německých a francouzských státních dluhopisů. Za dobu nakupování dluhopisů ze strany ECB stihla italská vláda vydat jen třetinu tohoto objemu. Zbylé dvě třetiny kupovala ECB z trhu. V tuto dobu byly sazby ECB nezměněny. I přesto ceny italských státních dluhopisů klesaly a jejich výnosy rostly. To pro dokreslení zranitelnosti trhu s italskými státními dluhopisy.

Dalším problémem je politická základna ECB. Evropská centrální banka není příliš vázána tím, zdali bude nakupovat dluhopisy té, nebo oné země. Takže v letošním roce ECB kupuje méně italských dluhopisů a více německých, než činila loni nebo předloni. To zase pro dokreslení pozice italské vlády v rámci eurozóny, a to i přesto, že prezidentem ECB je už sedm let Ital.

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 40 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Mobilní aplikaci HN
  • Web bez reklam
  • Odemykání obsahu pro přátele
  • On-line archiv od roku 1995
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek? Dočtěte si ho za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.

Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily v Hospodářských novinách. Těšit se můžete na texty Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje Jan Kubita.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru