Tragická havárie se stala předminulou sobotu v uhelném dole v čínské provincii Šan-tung. Toto pondělí záchranáři vyprostili tělo posledního z 21 zavalených horníků, kteří kolaps šachty nepřežili. V dole pracovalo v okamžiku neštěstí přes 300 lidí. Většina z nich se dostala do bezpečí, v závalu uvízlo 22 horníků. Podařilo se zachránit jen jednoho z nich, a to den po havárii, předminulou neděli.

Letos je to nejhorší nehoda v čínských dolech. Třináct horníků zemřelo počátkem srpna po výbuchu uhelného prachu v provincii C'-mu-ťia. Všechny ostatní havárie si vyžádaly životy méně než deseti horníků.

Pekingský úřad pro báňskou bezpečnost ale podle agentury AFP uvedl, že se situace již zlepšuje. V loňském roce v čínských dolech zahynulo 375 horníků, což je téměř o třetinu méně než v roce předchozím. Letos zemřelo 69 lidí, a pokud se nestane ještě nějaké obří neštěstí, může se letošní rok v tomto ohledu stát historicky nejlepším v dějinách Číny. Začíná se tak vyplácet úsilí čínských úřadů, které se v posledním desetiletí začaly zaměřovat na bezpečnost horníků. Počátkem tisíciletí přitom umíralo při různých neštěstích kolem šesti tisíc lidí ročně. Úřady provincie Šan-tung oznámily, že z důvodů bezpečnosti nechají uzavřít dalších 41 uhelných dolů. Pozorovatelé jsou však skeptičtí, v minulosti se stávalo, že důl byl oficiálně uzavřen, přesto ale fungoval.

Související