Místo aby se problémy Andreje Babiše s každou jeho tiskovou konferencí zmenšovaly, přibývá lidí, kterým vadí přístup premiéra k roli jeho syna v kauze Čapí hnízdo. Většina senátorů je přesvědčená, že by šéf ANO neměl vést vládu, a připojili se tak k opozici ve sněmovně. Zároveň ve čtvrtek několik tisíc lidí s transparenty zaplnilo horní část pražského Václavského náměstí, demonstranti požadovali Babišovo odstoupení. Bleskové průzkumy navíc ukazují, že podle více než poloviny lidí by kauza měla znamenat konec vlády. Babiš ale rezolutně odmítá, že by se chystal odstoupit.

"Chci říct, že nikdy neodstoupím, nikdy, nech si to všichni zapamatují. Nikdy," řekl premiér v pátek ráno České televizi před odletem do Bruselu. Zároveň poděkoval prezidentu Miloši Zemanovi a senátoru Jiřímu Čunkovi, kteří jej podpořili. Premiér odmítl, že by v současnosti probíhala vládní krize. Celou záležitost vnímá jako puč a akci hodnou rozvědky. "Je to puč Palerma. Je to akce hodná rozvědky, možná zahraniční, možná české," prohlásil.

Babiš odmítá, že by cestu jeho syna Andreje Babiše mladšího na Ruskem okupovaný Krym bylo možné kvalifikovat jako trestný čin zavlečení nebo únos. Řekl to dnes v Bruselu v reakci na informace, že právě jako možné zavlečení věc nyní prověřuje česká policie. Předseda vlády uvedl, že se synem žijícím ve Švýcarsku je v kontaktu - v noci na dnešek si prý psali - a zvažuje, že jej navštíví.

 

Je to neskutečná prasárna, brání se Babiš v Bruselu

 

"Nechápu, že média berou vážně některá vyjádření mého syna, který je nemocný," dodal Babiš. Celé současné dění související s informacemi o jeho synovi je podle premiéra jen snahou vyvinout tlak na orgány činné v trestním řízení. "V kauze Čapí hnízdo není nic nového. Policie dělá svoji práci a já chápu, že za nějaký čas bude rozhodnutí, a proto tahle kampaň," uvedl Babiš.

Zatímco poslanci sociální demokracie nevědí, jak problém s Babišem řešit, jejich straničtí kolegové ze Senátu měli po dvouhodinové včerejší debatě jasno. Svými hlasy podpořili usnesení horní komory, že až do vyšetření kauzy Čapí hnízdo je pro ni šéf ANO jako premiér nepřijatelný.

Zbývá vám ještě 70 % článku

Co se dočtete dál

  • V placené části se dozvíte další podrobnosti o postoji politických stran i veřejnosti k celé záležitosti.
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se