Americký prezident Donald Trump mluví hodně a rád a pro kritická slova nikdy nejde daleko, a to ani na adresu spojenců. O to je nápadnější, že ve vztahu k Rusku a jmenovitě k prezidentovi Vladimiru Putinovi se Trump opakovaně drží zpátky. Už mnohokráte propásl příležitost zcela jasně pojmenovat, bez "možná" a "uvidíme, co bude", Putinovu agresivní politiku.

Trumpova reakce na ruský útok na ukrajinské lodě v Kerčském průlivu by tak na první pohled mohla působit jako překvapení. V rozhovoru pro Washington Post Trump uvedl, že se mu ruská agrese nelíbí, a pohrozil, že zruší už oznámenou schůzku s Putinem na okraj nadcházejícího summitu skupiny G 20 v Buenos Aires.

Teoreticky si lze představit, že doma v Rusku by si Putin za schůzku s Trumpem přičetl plusové body. A z tohoto pohledu by pro něj její zrušení bylo trestem, jak se snaží naznačit Donald Trump. Realitou však je, že Putin by neměl žádnou práci převrátit zrušené setkání v pravý opak. V další důkaz, že Trump nemá důvod či odvahu se mu veřejně postavit, že Trumpův pohled na jeho politiku je shovívavý, v zásadě chápavý.

Zbývá vám ještě 70 % článku

Co se dočtete dál

  • Nevíme, proč Trump Putina šetří. Ale oslabuje sám sebe.
  • Pro Putina hraje fakt, že Trump nevěří ani vlastním zpravodajským službám. Evropa se nesmí spoléhat na ochranu USA, ale Trump musí Putinovu politiku nazvat pravým jménem. Cokoliv jiného je ruským vítězstvím na účet Západu.
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Všechny články v audioverzi + playlist
Máte již předplatné?
Přihlásit se