Když si francouzský prezident Emmanuel Macron přišel prohlédnout poškozený a posprejovaný Vítězný oblouk, čističi se zrovna pokoušeli odstranit nápis "Macrone, odstup". U slavného francouzského památníku se v tu chvíli shromáždila malá skupinka nespokojenců, kteří směrem k prezidentovi provolávali stejnou výzvu.
Už od 17. listopadu ve Francii s větší či menší intenzitou protestují "žluté vesty". Je to neformální hnutí bez jasného lídra i hierarchie, které vyrostlo na odporu proti plánovanému zdražení pohonných hmot. Hnutí bylo pojmenováno po reflexních vestách, jež jsou součástí povinné výbavy motoristů, kteří je užívají v případě potíží nebo nehody. Minulou a předminulou sobotu se demonstranti sešli právě u Vítězného oblouku, kde proti nim policie nasadila vodní děla i slzný plyn.
Původně Macron odmítl, že by nespokojeným žlutým vestám vyšel vstříc. Pod tlakem protestů, které podporují tři čtvrtiny Francouzů, ale nakonec ustoupil. Dočasně o půl roku odložil zvýšení daně z pohonných hmot, které bylo původně plánováno na 1. ledna. Současně francouzská vláda nebude v zimě zvyšovat ani cenové tarify u elektřiny a plynu. Zda to protesty zastaví, ale není jasné.
Co se dočtete dál
- V placené části článku se dočtete, jakou sociální skupinu zastupují takzvané žluté vesty. Uspokojí demonstranty Macronovy ústupky?
- První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Všechny články v audioverzi + playlist
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.