Zájem domácích ani zahraničních investorů o české komerční nemovitosti neutuchá, leč někteří z nich už považují jejich ceny za nadhodnocené. I proto letos objem realitních investic v Česku výrazněji klesne, říká v rozhovoru s HN Mark Robinson, analytik mezinárodní poradenské firmy Colliers.
HN: Ceny nemovitostí jsou vysoko, dají se v tuzemsku ještě pořídit nemovitosti, které by fondům zajistily slušný výnos?
Ceny komerčních nemovitostí od roku 2015 skutečně výrazně vzrostly. Rostou také úrokové sazby a ruku v ruce s tím zdražují i úvěry. Někteří investoři pořád nakupují, jiní jsou opatrnější, což platí zejména pro kupující s investičním horizontem na jeden až dva roky. Ti mohou mít tendenci odkládat své nákupy na dobu, kdy budou ceny nižší.
V České republice i některých dalších zemích střední a východní Evropy, jako je Rumunsko, zpomaluje ekonomika a dochází i k poklesu realitních investic. V Česku se za první tři čtvrtletí roku 2018 objem investic do komerčních realit meziročně propadl o polovinu. V posledním kvartále se sice uzavřou nějaké velké transakce, ale pořád půjde oproti loňsku meziročně o pokles kolem 40 procent. To je signál, že jsme blízko vrcholu ekonomického cyklu. Ale abych se vrátil k otázce, pokud investor kupuje s tím, že bude nemovitost držet dlouhodobě, třeba 10 let, pak ho dnešní situace příliš netrápí.
Specialista výzkumu pro střední a východní Evropu v pražské kanceláři mezinárodní poradenské společnosti Colliers International. Robinson působí rovněž jako asset manager v české firmě Encor Wealth Management, jež spravuje majetek movitějším lidem. Tento Angličan má více než 20 let zkušeností v oblasti realitních a kapitálových trhů a investic na rozvíjejících se trzích. Robinson vystudoval geografii na Oxfordské univerzitě.
HN: To je příklad společnosti Reico, která do fondu České spořitelny čerstvě koupila obchodní centrum Forum Nová Karolina v Ostravě?
Ano. Tento fond potřeboval investovat peníze, které se mu hromadí na účtu. Nemůže je tam nechat ležet věčně.
HN: Kdy podle vás přijde ochlazení realitního trhu?
Myslím si, že v příštím roce. Růst českého HDP dosáhl svého vrcholu loni a realitní trh reaguje s určitým zpožděním.
HN: Do jaké míry to pocítí tuzemský realitní trh? Klesnou ceny nemovitostí výrazněji?
My v Colliers stále evidujeme zájem zahraničních investorů o nemovitosti v Česku. Minimálně si příležitosti vyhodnocují. Tento zdroj peněz, a bavíme se o investorech z Německa, Asie nebo Jihoafrické republiky, stále existuje. Aktivní jsou i domácí investoři. Nižší objem investic v roce 2018 naznačuje, že někteří kupující považují ceny nemovitostí za příliš vysoké.
HN: V poslední době slýchám, že v kancelářských budovách a obchodních centrech nájmy porostou. Souhlasíte?
Když se zrychlí růst HDP, nájmy reagují za 30 měsíců, což je poměrně dlouhá doba. To znamená, že když HDP v Česku bylo na vrcholu v roce 2017, ve výši nájemného se to odrazí až v roce 2019 nebo 2020. Pražský kancelářský trh je poměrně pestrý z pohledu typu nájemců. Například v londýnské City sedí v podstatě jen právníci a bankéři.
HN: Půjdou tedy nájmy nahoru?
Pokud ekonomika výrazněji zpomalí a vzroste neobsazenost kancelářských prostor, nájmy klesnou.
HN: Nájmy se ale v Praze za posledních aspoň 10 let v podstatě nezměnily…
To však platí jen pro základní sazby, a nikoliv čisté nájemné. Především v letech 2013 až 2015, kdy byla vyšší neobsazenost kanceláří než dnes, nabízeli vlastníci nájemcům slevy.
Co se dočtete dál
- Co Mark Robinson radí zájemcům o investice do realitních fondů?
- Jak vidí současný stav realitního trhu v Česku? Je investice do realit bezpečná?
- První měsíc za 40 Kč, poté za 199 Kč měsíčně
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Nově všechny články v audioverzi