Nadměrné pití alkoholu stojí českou společnost každý rok 59 miliard korun. Je to zhruba pětinásobek toho, co stát z alkoholu vybere na daních. Ukazuje to čerstvě zveřejněná studie Centra ekonomických a tržních analýz (CETA), kterou si objednal Úřad vlády. Do ztrát se přitom započítává nejen přímá léčba alkoholiků, ale třeba i to, že pijani mají horší výkonnost v zaměstnání. Člověk, který je závislý na alkoholu, stojí firmu nebo stát kvůli menší produktivitě více peněz než zaměstnanec, který nepije. Společnost tím každý rok přichází zhruba o 26 miliard korun.

Druhou největší položkou jsou náklady zdravotního systému. Za léčbu třeba těžkého poškození jater, vysokého krevního tlaku či závislostí na alkoholu dá stát ročně kolem 12 miliard korun. Miliardy stojí také kriminalita alkoholiků nebo úrazy spojené s dopravními nehodami. Loni zemřelo na silnicích 42 lidí v důsledku pití za volantem.

Už několik let spotřebují Češi průměrně 11,7 litru čistého alkoholu na osobu, čímž se řadí dlouhodobě k největším pijanům v Evropské unii. "Rizikově pije v Česku alkohol kolem 900 tisíc lidí," říká spoluautor studie Tomáš Mlčoch. Za rizikové pití považují lékaři u mužů dvě piva či čtyři deci vína denně, u žen jedno pivo či dvě deci vína. Alkoholismus Čechů začíná být podle autorů studie vážný celospolečenský problém.

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 70 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.