Advokát Jakub Vozáb hájí nesvéprávnou ženu, kterou opatrovnice připravila o desítky tisíc korun. Opatrovnice více než rok zadržovala klientce důchod a nechala ji zcela bez příjmů. Navíc za ni uzavřela smlouvu o kontokorentu. Ten zůstal po výměně opatrovnice přečerpaný. Nový opatrovník o něm neměl tušení, a tak dluh roky narůstal. Za pomoc nesvéprávné ženě se Jakub Vozáb dostal mezi finalisty ocenění Pro bono & CSR 2018.

HN: O co přesně šlo v případu nesvéprávné ženy?

Z mého pohledu se jednalo o lidské selhání. Opatrovnice, které byla svěřena nesvéprávná příbuzná, využívala situace a svého zmocnění disponovat se sociálními dávkami nesvéprávné. Ty putovaly na účet, na kterém byl otevřen i kontokorent, čehož opatrovnice využila.

HN: Jak velký úvěr byl?

Nebyl nijak velký, šlo o pět tisíc korun. Z podstaty na tom není nic špatného, zařízení půjčky pro klienta je běžné. Problémem ale bylo, že úvěr byl permanentně přečerpaný. Opatrovnice ho evidentně průběžně užívala nejen pro potřeby nesvéprávné, ale i své vlastní. Ještě větší problém nastal ve chvíli, kdy se účet přestal využívat, protože se změnil opatrovník. Kontokorent ale nikdo nevyrovnal do nuly. Zůstal přečerpaný téměř o tři tisíce korun.

Jakub Vozáb

Vystudoval práva na Právnické fakultě Univerzity Karlovy. V roce 2011 založil advokátní kancelář Vozáb & Co. V rámci své praxe se věnuje převážně právu duševního vlastnictví a obchodnímu právu.

HN: Kdy jste do případu vstoupili vy?

Ve chvíli, kdy společnost na vymáhání dluhů zahájila soudní řízení a nesvéprávná žena dostala soudní obsílku. Nikdo totiž předtím nereagoval na dopisy od banky, ta dluh zesplatnila, naběhly další sankce a dluh nakonec vyšplhal na vyšší desítky tisíc korun. V tu chvíli soud stanovil nového opatrovníka, kterým byla městská část Praha 8. Její pracovnice pak kontaktovala skrze Pro bono alianci několik kanceláří a my jsme se případu bezplatně ujali.

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 70 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Mobilní aplikaci HN
  • Web bez reklam
  • Odemykání obsahu pro přátele
  • On-line archiv od roku 1995
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek? Dočtěte si ho za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.

Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru