Advokát Jakub Vozáb hájí nesvéprávnou ženu, kterou opatrovnice připravila o desítky tisíc korun. Opatrovnice více než rok zadržovala klientce důchod a nechala ji zcela bez příjmů. Navíc za ni uzavřela smlouvu o kontokorentu. Ten zůstal po výměně opatrovnice přečerpaný. Nový opatrovník o něm neměl tušení, a tak dluh roky narůstal. Za pomoc nesvéprávné ženě se Jakub Vozáb dostal mezi finalisty ocenění Pro bono & CSR 2018.

HN: O co přesně šlo v případu nesvéprávné ženy?

Z mého pohledu se jednalo o lidské selhání. Opatrovnice, které byla svěřena nesvéprávná příbuzná, využívala situace a svého zmocnění disponovat se sociálními dávkami nesvéprávné. Ty putovaly na účet, na kterém byl otevřen i kontokorent, čehož opatrovnice využila.

HN: Jak velký úvěr byl?

Nebyl nijak velký, šlo o pět tisíc korun. Z podstaty na tom není nic špatného, zařízení půjčky pro klienta je běžné. Problémem ale bylo, že úvěr byl permanentně přečerpaný. Opatrovnice ho evidentně průběžně užívala nejen pro potřeby nesvéprávné, ale i své vlastní. Ještě větší problém nastal ve chvíli, kdy se účet přestal využívat, protože se změnil opatrovník. Kontokorent ale nikdo nevyrovnal do nuly. Zůstal přečerpaný téměř o tři tisíce korun.

Jakub Vozáb

Vystudoval práva na Právnické fakultě Univerzity Karlovy. V roce 2011 založil advokátní kancelář Vozáb & Co. V rámci své praxe se věnuje převážně právu duševního vlastnictví a obchodnímu právu.

HN: Kdy jste do případu vstoupili vy?

Ve chvíli, kdy společnost na vymáhání dluhů zahájila soudní řízení a nesvéprávná žena dostala soudní obsílku. Nikdo totiž předtím nereagoval na dopisy od banky, ta dluh zesplatnila, naběhly další sankce a dluh nakonec vyšplhal na vyšší desítky tisíc korun. V tu chvíli soud stanovil nového opatrovníka, kterým byla městská část Praha 8. Její pracovnice pak kontaktovala skrze Pro bono alianci několik kanceláří a my jsme se případu bezplatně ujali.

Zbývá vám ještě 70 % článku
Předplatné za 30 Kč
  • První 2 měsíce za 30 Kč měsíčně, poté za 159 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
Máte již předplatné?
Přihlásit se

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.