Byla sobota večer a já poslal esemesku svému kardiologovi. Tenhle text je hlavně o tom. Ale nejdřív vám chci odvyprávět jeden dávný oblíbený příběh.
Ticho prořízne energický ženský hlas: "Doktore Morgane, mohl byste si na chvíli lehnout a asi na deset minut si odpočinout?"
"Nestačilo by pět minut?" řekne dr. Morgan prosebným hlasem. "Mám teď strašně práce."
CORA neodpoví. Existují modely, které se svými uživateli mohou vést jednoduchou konverzaci, ale CORA mezi ně nepatří.
Kdo je CORA? Seznamte se. CORA je zkratka pro "Coronary Alarm", česky "srdeční alarm", nebo přesněji poplach dávající ostatním zprávu, že se něco děje s věnčitými tepnami přivádějícími krev do srdce.
Srdce doktora Morgana, konstruktéra kosmického výtahu, není v pořádku. Jeho kardiolog by byl nejradši, kdyby se doktor Morgan nechal hospitalizovat v nemocnici. Ale to by nesměl mít tolik práce. A zároveň být tak tvrdohlavý.
Dostane tedy CORA. Srdeční monitor, který průběžně dělá EKG a dokáže s předstihem varovat před blížícími se potížemi. Nebo dokonce infarktem.
Nejsme v současnosti. A už vůbec nejsme v budoucnosti. Píše se rok 1978 a jeden z nejslavnějších spisovatelů sci-fi, Arthur C. Clarke, vydává román Rajské fontány.
Četl jsem ho v českém překladu, o několik let později, jako kluk. Připadal mi strhující. S odstupem času, když jsem se k němu vrátil už coby dospělý, musím říct, že z literárního hlediska je asi spíše průměrný. Přesto jde o jednu z nejpozoruhodnějších knih, která kdy vyšla.
Předpověděla totiž způsob, jak na oběžnou dráhu dopravovat družice či kosmické lodě bez použití raketové technologie. Jak známo, družice nad rovníkem ve výšce asi 36 tisíc kilometrů "visí" stále nad jedním místem na povrchu. A Clarke dostal nápad: co kdyby se mezi Zemí a družicí na geostacionární dráze napjalo lano, a vznikl by tak kosmický výtah?
Proto je dnes román Rajské fontány tak výjimečný. Ale géniovi formátu A. C. Clarka nestačilo dát do románu jednu revoluční myšlenku. A tak z fiktivního konstruktéra kosmického výtahu, doktora Morgana, učinil kardiaka a vybavil ho přístrojem pro monitorování srdce jménem CORA.
I to bylo svým způsobem převratné, byť se CORA nedočkala takové popularity. Navíc v románu se jí život hlavního hrdiny zachránit nepodaří. Když Morganův hrudník v předposlední kapitole prořízne palčivá bolest, CORA samozřejmě ví, co se děje.
"Prosím, nehýbejte se. Vyslala jsem prosbu o pomoc. Sanitka je už na cestě." Ale není. Dr. Morgan je ve svém vynálezu, v kapsli kosmického výtahu, stovky kilometrů nad Zemí. Míří dolů, ale bude to trvat ještě desítky minut a sanitka k němu včas nedojede.
Jako dvanáctiletý kluk jsem u té knížky brečel. A zároveň si říkal, jak skvělé by bylo mít takový vynález, schopný předpovědět nebo detekovat infarkt a okamžitě přivolat pomoc. Ale zároveň mi to připadalo opravdu jako sci-fi.
Střih, o čtyřicet let později sedím doma v obýváku. Společně se ženou, oba si čteme, mně přijde na mobilní telefon notifikace z Twitteru. Vytáhnu telefon z kapsy, samozřejmě jde o nějakou hloupost, a já se jdu ještě podívat, co je nového. Mou pozornost upoutá několik minut starý článek z jednoho zpravodajského serveru. Apple právě zveřejnil update pro hodinky Apple Watch. Vůbec poprvé bude možné hodinkami "zapsat" své EKG, případně i detekovat některé srdeční komplikace.
První, co mě napadne, je právě vzpomínka na Clarkovy Rajské fontány. A mám zvláštní pocit, jako vždy, když se něco původně neuvěřitelného a fantastického stává skutečností. Druhá myšlenka je na mé hodinky Apple Watch, koupené v USA.
Stažení aktualizace trvá mučivě dlouhých čtyřicet minut. Ale vlastně je to symbolické. Děje se něco, na co jsem čekal čtyřicet let, a teď musím počkat už jen čtyřicet minut. Za hodinu ho mám v telefonu. Třicetivteřinový záznam svého EKG.
Vytáčím dobrého kamaráda a zároveň i svého lékaře, profesora Josefa Veselku, šéfa kardiologické kliniky v Motole. "Pepo? Měl bys chvíli? Že by ses mrknul na moje EKG?! Právě jsem si ho natočil na svých hodinkách."
• Pokračuje Josef Veselka
Na levém zápěstí si utahuji pásek chytrých hodinek. Na hlavní stránce nacházím ikonku se symbolem EKG křivky a lehce na ni poťukávám. Nápis na displeji mne vyzývá, abych přiložil prst pravé ruky na korunku hodinek a nechal ho tam třicet vteřin. A pak už ji vidím. Jasná, bez jakýchkoliv artefaktů, červená na bílém podkladu. Takhle pěknou EKG křivku jsem už dlouho neviděl. Přeposílám si ji na svůj mobil a na větším monitoru ji zvětšuji. Je skvělá! Tedy její kvalita je skvělá. Pod křivkou ještě popis a uklidnění majitele, že vše je v pořádku.
Druhý den ukazuji křivku kolegům s rádoby záludnou otázkou, jak je možné něco podobného pořídit. "To je z Apple Watch, ne?" slyším odpověď. Chvíli přemýšlím, jak na to přišli, ale pak si všímám, že jsem zapomněl smazat popisky pod křivkou. Nechybí tomu opravdu vůbec nic.
Někteří kolegové jsou nadšeni stejně jako já, jiní váhají. Nebudou nás teď pacienti bombardovat svými nálezy? Vždyť poruchy srdečního rytmu jsou časté, a dokonce i zcela zdravé srdce mladých lidí může občas "haprovat" a několik vteřin pracovat jinak, než je optimální.
Navíc většina pocitů spjatých s nepravidelnou srdeční akcí nemá pro jinak zdravé srdce vůbec žádný význam. Nejčastěji si totiž existenci svého srdce uvědomujeme, když jsme nervózní a ono začne pracovat rychleji a vydatněji.
Nicméně některé arytmie jsou zákeřné a v krajním případě vás dokonce mohou připravit o život. Samozřejmě současná medicína této fatální výzvě dokáže čelit, ale všechny systémy jsou zpravidla založeny na tom, že srdeční akci monitoruje větší či menší krabička, kterou s sebou pacient nosí jeden den.
Ale co když se arytmie objeví právě ve chvíli, když dotyčný opouští nemocnici, nebo třeba až za půl roku? Pro tyto situace jsou vymyšleny záznamníky, které můžeme pacientovi implantovat pod kůži a později je opět vyříznout a vyhodnotit. Všechny podobné vymoženosti však stojí desítky tisíc až miliony korun. A to hovoříme pouze o vstupní investici, nikoliv o provozu. Tudíž novou aplikaci k monitoraci EKG můžeme považovat za první krůček předznamenávající další vývoj medicíny.
A jaká že bude? Jsem přesvědčen, že vícerychlostní, protože ceny léků stoupají k reálné neufinancovatelnosti většinou světových ekonomik, a přitom starší a bohatší lidé budou vyžadovat těsnější sledování svého zdravotního stavu a následně rychlou a nejkvalitnější reakci zdravotnického systému. Po EKG si budeme monitorovat hladinu cukru a další parametry složení krve, budeme vyžadovat monitoraci nejrůznějších biomarkerů v krvi ukazujících na možný vznik nádoru a opakovaně budeme chtít neinvazivně zobrazit části našeho těla, kde by se mohl vyskytovat nádor nebo jiné onemocnění. To vše nás s vysokou pravděpodobností čeká.
Proto se mi zdá, že trvalé monitorování tepové frekvence a natočení jednosvodového EKG záznamu se probourává do samých základů medicíny. Je to první, všeobecně dostupný monitor životní funkce a pro nás všechny i symbol toho, kam se medicína bude dále pohybovat.
Co se dočtete dál
- V článku se dále dozvíte:
- Co se člověku může zničehonic přihodit v obyčejné pizzerii?
- Jaké existují druhy hypochondrů?
- První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Všechny články v audioverzi + playlist
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.