V Česku fungují pobočky zahraničních univerzit, které zde nemají oprávnění provozovat vysokoškolské studium. Přesto studentům nabízí bakalářské i magisterské tituly. Absolventi takové školy, která může mít třeba jen on-line formu a lze ji vystudovat z domova, získají diplom, který ale ve skutečnosti nemá žádnou hodnotu. Zahraniční studenti si tím legalizují svůj pobyt v Česku.

"Studium bývá jedním z důvodů pro udělení víza k dlouhodobému pobytu," potvrzuje mluvčí ministerstva zahraničí Hana Klučarová. Jde tedy o výhodný byznys: škola získá stovky tisíc korun, které studenti zaplatí za dobu studia, oni zase vízum, kvůli kterému musí absolvovat leckdy pofiderní studium.

Jednou ze škol, která vydává diplomy, přestože nemá oprávnění ministerstva školství, je Národní akademie Jana Husa. Instituci zastřešuje společnost International Center of Modern Education (ICME), která neplatné diplomy vydává. Obě společnosti mají sídlo v pražském Paláci Lucerna a obě jsou zapsané v obchodním rejstříku pod jmény ruských vlastníků.

"Ani jedna z těchto institucí nesplnila informační povinnost, respektive nedisponuje tuzemským oprávněním. Takže nemají právo realizovat v Česku zahraniční vysokoškolské vzdělávání," sdělila HN mluvčí ministerstva školství Aneta Lednová.

Hana Malá, mluvčí ministerstva vnitra, které prověřuje udělování pobytových oprávnění a jejich zneužívání, rovněž potvrdila, že zmíněné společnosti nemají v Česku akreditován vysokoškolský studijní program. Přesto je těžké jim dokázat, že činí něco, co nemají. Jelikož studium probíhá on-line, nelze jej vztáhnout ke konkrétnímu místu. "Není tedy možné fakticky prokázat, že je vzdělávání realizováno na území České republiky," vysvětluje Lednová.

Zbývá vám ještě 70 % článku

Co se dočtete dál

  • V placené části se dozvíte, proč si ředitelka ICME myslí, že nedělá nic nelegálního, a také to, že si odporují informace, které sděluje a prezentuje na webových stránkách školy.
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Všechny články v audioverzi + playlist
Máte již předplatné?
Přihlásit se