Před šesti dny ukončená konference v Katovicích přinesla ve vyjednávání o globálním oteplování významný posun. Téměř 200 států se zde dohodlo na pravidlech nezbytných k tomu, aby mohla v roce 2020 začít platit pařížská klimatická dohoda.

Ne každý však odjížděl z Polska spokojený − ekologická sdružení a ostrovní státy marně volaly po větším snižování emisí, aby se Země neoteplila v průměru více než o 2 °C oproti době masivního nástupu průmyslu ve 2. polovině 19. století. Rozvojové státy zase chtěly vědět, s kolika penězi mohou počítat a jak se budou tyto sumy v čase zvyšovat.

Vyspělé země se už dříve zavázaly k tomu, že chudé státy obdrží v období 2020 až 2025 každoročně na boj s globálním oteplováním alespoň 100 miliard dolarů. O 30 miliard více, než se vybralo v roce 2016, ze kdy jsou poslední údaje. Debata o tom, kolik budou rozvojové státy dostávat po roce 2025, se odsunula na později.

Rozvojové země, mezi které stále patří i Čína, nejsou spokojené. "Chceme vědět, zda vyspělé státy dodržují své závazky. Některé státy stále nezaplatily. Důrazně žádáme, aby vyrovnaly své dluhy," řekl v průběhu jednání listu Guardian čínský diplomat Sie Čen-chua.

Zbývá vám ještě 70 % článku

Co se dočtete dál

  • Jak by mohly v boji proti oteplování planety pomoci emisní povolenky?
  • Jak mohou v boji proti změnám klimatu pomoci mezinárodní organizace jako Světová banka?
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Všechny články v audioverzi + playlist
Máte již předplatné?
Přihlásit se