Sociální síť Facebook poskytovala osobní data svých uživatelů asi 150 dalším firmám, a to ve výrazně vyšší míře, než dovolují pravidla ochrany soukromí. Například streamovací platformy Netflix a Spotify měly možnost číst soukromé zprávy posílané mezi uživateli této sociální sítě. Prodejce Amazon a internetový portál Yahoo! zase získali přístup k záznamům o přátelích uživatelů Facebooku. Informoval o tom deník The New York Times.

Případ je jen jedním z řady odhalení dokazujících, jak žádaným zbožím jsou v dnešní digitální době osobní údaje. Společnosti mající k informacím přístup je za úplatu předávají obchodním partnerům − mnohdy bez vědomí nebo souhlasu lidí, kterým patří. Evropa se proti tomuto chování snaží bojovat. Právě kvůli tomu přišla s nařízením na ochranu osobních údajů nazývaným GDPR, které je účinné od letošního května. Jednotná pravidla zaručují všem evropským občanům domáhat se svých práv na celém území unie a umožňují společný postup dozorových úřadů. V USA však taková pravidla neplatí a domáhat se z Evropy odškodnění za zneužití dat technologickými giganty sídlícími v Americe je téměř nemožné.

"Facebook a jemu podobní nám nikdy neřeknou, co ve skutečnosti s osobními daty dělají a k čemu je využívají. Podle evropských pravidel máme právo na naprostou transparenci, pokud však k jejich zpracování dochází například na území USA, takový systém ochrany nefunguje," upozorňuje Filip Horák, advokát KPMG Legal.

Zbývá vám ještě 60 % článku
Předplatné za 30 Kč
  • První 2 měsíce za 30 Kč měsíčně, poté za 159 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
Máte již předplatné?
Přihlásit se

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.

Česko je v čele Evropy a Hospodářské noviny jsou v Bruselu. Pokud chcete být u toho nejdůležitějšího, co se každý týden děje, a dočíst se i věci ze zákulisních jednání, odebírejte jediný newsletter v Česku věnovaný unii Ředitelé Evropy.