Sociální síť Facebook poskytovala osobní data svých uživatelů asi 150 dalším firmám, a to ve výrazně vyšší míře, než dovolují pravidla ochrany soukromí. Například streamovací platformy Netflix a Spotify měly možnost číst soukromé zprávy posílané mezi uživateli této sociální sítě. Prodejce Amazon a internetový portál Yahoo! zase získali přístup k záznamům o přátelích uživatelů Facebooku. Informoval o tom deník The New York Times.

Případ je jen jedním z řady odhalení dokazujících, jak žádaným zbožím jsou v dnešní digitální době osobní údaje. Společnosti mající k informacím přístup je za úplatu předávají obchodním partnerům − mnohdy bez vědomí nebo souhlasu lidí, kterým patří. Evropa se proti tomuto chování snaží bojovat. Právě kvůli tomu přišla s nařízením na ochranu osobních údajů nazývaným GDPR, které je účinné od letošního května. Jednotná pravidla zaručují všem evropským občanům domáhat se svých práv na celém území unie a umožňují společný postup dozorových úřadů. V USA však taková pravidla neplatí a domáhat se z Evropy odškodnění za zneužití dat technologickými giganty sídlícími v Americe je téměř nemožné.

"Facebook a jemu podobní nám nikdy neřeknou, co ve skutečnosti s osobními daty dělají a k čemu je využívají. Podle evropských pravidel máme právo na naprostou transparenci, pokud však k jejich zpracování dochází například na území USA, takový systém ochrany nefunguje," upozorňuje Filip Horák, advokát KPMG Legal.

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 60 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.