Letos jsme ani nic přelomového nečekali − ač byl po 10 letech opět osmičkový rok. Možná za to může zklamání z "nic" roku 2008. Nejedná se mi o fakticitu role pověry "roků s osmičkou", ale o samotnou naši práci s touto pověrou. Tím, že jsme nic nečekali od akceptované pověry, opouští nás osudovost?

Hra s osudovými osmičkami je úsměvně dětinská, taková politicko-dějinná numerologie, tolerovaná pověra historicismu. Ve skutečnosti je to hloupost na druhou, pochopitelně, čekat, že osmičkový rok s sebou přinese významnost. Shoda náhod, přinejlepším. Nicméně sama tato empiricko-induktivní pověra (při osmičce se děly zlomové věci, můžeme tedy to samé čekat i do budoucna), samotná její existence značí, že věříme mimoděk ještě pár věcem. Není-li to jen matoucí souhra náhod, pak je víra v "osudové osmičky" zároveň vírou v osud. A kdo věří v osud, věří ve směřování, kdo věří v osud, věří v nějaký (nám možná neznámý) smysl dějin.

A kdo věří ve smysl, věří též na jisté poslání − které se může, ale nemusí naplnit. Také věří v to, že dějiny mají nějaký smysl. Ale že se nám smysl děje, nikoli že jej sami (smysluplně) konáme. Že jsme trpní, nikoli činní.

Zadruhé tato pověra znamená, že věříme v to, že se nám osud nějak děje. Mnoho lidí si osmičku spojuje s nadějí, s průlomem, s obrodou věci, ale v našich dějinách je toto číslo často spojováno s negativními změnami, třeba s okupací (1938, 1968). V obou těchto případech se nám dějinné události "staly". Mýtus malého (rozuměj neschopného, slabého, neškodného, nenápadného, utlačovaného, až nevýrazného, o svých věcech nerozhodujícího) národa šikovně budují a využívají politici, kteří nás mají před tím vším zlým zvenku chránit. Jak to koneckonců dělá mafie, která chce "ochranu" před neexistující hrozbou. Přitom tou jedinou hrozbou jsou právě oni. Tajemství: žádný osud se nám nikdy neděl, za všechny naše reakce si můžeme sami. Kdo odmítl bojovat s nacismem i s komunismem? My. Naši politici.

Tajemství druhé − nejsme žádný malý národ, jsme národ nadprůměrné evropské velikosti. Ani ve Finsku, ani v Dánsku, kde jsem dlouhou dobu žil, jsem v životě podobnou myšlenku neslyšel − a to jsou národy na počet obyvatel poloviční ve srovnání s námi. A na rozdíl od nás jsou skutečně na geografické periferii Evropy − my jsme v srdci Evropy, Evropskou unií obklopeni, obejmuti vůči vnějšímu nebezpečí. A to srdce tluče divně. Kvůli nám, kvůli nikomu zvenku.

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 40 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Mobilní aplikaci HN
  • Web bez reklam
  • Odemykání obsahu pro přátele
  • On-line archiv od roku 1995
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek? Dočtěte si ho za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.

Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily v Hospodářských novinách. Těšit se můžete na texty Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje Jan Kubita.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru