Po vzoru evropských fotbalových velkoklubů také Sparta a Slavia fanouškům nabízejí zážitek v podobě prohlídky zázemí stadionu a síně slávy. Vydali jsme se proto na Letnou i do Edenu a porovnali jsme, čeho se příznivci dočkají. Jak toto derby stadionů dopadlo?
Návštěva v Edenu
Vcházím do nedávno otevřeného muzea fotbalového klubu Slavia Praha. Ochranka u dveří mě zastaví se slovy: "Vstupenky se prodávají v pokladně stadionu za rohem." Jdu tedy tam, míjím plakáty s podobiznami legend Slavie, které visí přes plášť Sinobo Stadium, jak se teď stadion v Edenu po nových čínských spolumajitelích klubu jmenuje. Platím 150 korun (lístek jsem si mohl koupit i v předprodeji přes internet) a vracím se do muzea. "Dnes jste osmý," hlásí mi jeden z několika lidí, kteří se pohybují po prostoru plném dresů, trofejí, historických artefaktů a informačních panelů v češtině, angličtině a čínštině.
Zatím prý dorazila jedna pětičlenná rodina a po ní jeden pár. Po dobu asi 90minutové návštěvy se objeví ještě další dva lidé. "Nic moc," říkám si. Zvlášť proto, že muzeum mělo v prosinci pro veřejnost otevřeno jen jediný den od 10 do 16 hodin. Podruhé je otevřeno právě dnes, na silvestra. Zatím jde o zkušební provoz.
V přízemí expozice potkávám muže, který působí dojmem, že je tady doma. Je to Václav Petrák, letitý kustod "A" týmu, legenda a dobrá duše klubu. Muzeum Slavie má na starosti právě on.
Co se dočtete dál
- Dále se dočtete, jak se liší návštěva stadionu a jeho zámezí na Letné a v Edenu. A zda je možné tento zážitek srovnat třeba s takovým, jaký dostane návštěvník barcelonského stadionu Nou Camp.
- První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Všechny články v audioverzi + playlist
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.