Záměry známého zbrojaře Jaroslava Strnada a podnikatele Martina Ulčáka na záchranu vítkovických hutí a ocelárny dostávají závažné trhliny. Plán na reorganizaci firmy Vítkovice Heavy Machinery, na kterém už devět měsíců pracují, napadlo těsně před Vánocemi státní zastupitelství. A soudu doporučilo, aby firmu radši poslal do konkurzu.

Strnadův mluvčí Andrej Čírtek nechtěl celou věc komentovat. HN se nicméně podařilo získat dopis, ve kterém se zakladatel Czechoslovak Group Strnad obrací na ostravský soud. Podle něj je vyjádření krajského státního zastupitelství krajně nešťastné a v některých bodech prý pomíjí ekonomickou realitu.

Podle dopisu je v současné situaci v ohrožení nejen zhruba 800 milionů, které na rozjezd výroby investoři půjčili, ale i stovky pracovních míst.

230 milionů

korun je hodnota zakázek, které chce firma Vítkovice Heavy Machinery získávat každý měsíc.

51 procent

v podniku Vítkovice Heavy Machinery by měl podle reorganizačního plánu získat Jaroslav Strnad.

Se žádostí o přijetí reorganizačního plánu se na soud obrátili i zástupci odborů. "Od jara 2018 společnost obnovila výrobu a kontinuálně navyšuje objem kontraktace a fakturace. Zaměstnanci tedy měli dobrý důvod k optimismu do nového roku. Vývoj posledních týdnů v insolvenčním řízení však tuto naději sráží a maří úsilí všech zaměstnanců odrazit společnost ode dna," napsala těsně před Vánocemi na soud předsedkyně odborářů Jana Schindlerová.

Spory s Komerční bankou

Společnost Vítkovice Heavy Machinery je v insolvenci od jara loňského roku. Firmu, která se specializuje na dodávky velkých ocelových dílů a konstrukcí, odmítly banky kvůli problémům dalších částí vítkovické skupiny v posledních letech financovat.

Zbývá vám ještě 60 % článku

Co se dočtete dál

  • V placené části se dočtete:
  • Jak se k podniku staví zákazníci, kteří k němu nedávno ztratili důvěru.
  • O co se opírá Komerční banka při nesouhlasu s plánem reorganizace.
  • Jak Strnad vyvrací námitky státního zástupce.
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se