Osamělý mladík bez počítačového vzdělání stojí za jedním z největších úniků citlivých dat v Německu posledních let. Jeho jméno úřady nezveřejnily, potvrdily ale, že jde o Němce. Publikoval soukromou korespondenci, čísla bankovních karet či údaje o rodinných příslušnících stovek německých politiků a veřejně známých osobností. Důvodem byl podle vyšetřovatelů nesouhlas s jejich postoji.

Dvacetiletý hacker podle policie nespolupracoval s žádnou zahraniční tajnou službou ani nikým jiným. Pracoval ze svého pokoje v domě u rodičů ve středním Hesensku. "Podezřelý s námi spolupracuje a poskytl i důkazy, které bychom bez jeho pomoci nedokázali získat," prohlásil mluvčí německých kriminalistů. I proto je stíhán na svobodě. Podle policie nehrozí, že by se vyhýbal trestnímu stíhání.

Vyšetřovatelé také řekli, že pachatel sbíral data v průběhu celého loňského roku. Některé údaje získal i z veřejných zdrojů nebo předešlých úniků dat. Německá média spekulují, že především odhalil způsob, jak se nabourat do účtů na sociálních sítích, odkud pocházela většina citlivých údajů. "Podezřelý nepoužíval jen jeden způsob útoku. Nebudeme ale konkrétnější, abychom neposkytovali návod jiným kybernetickým zločincům," prohlásili detektivové.

Zbývá vám ještě 60 % článku
Předplatné za 40 Kč na 4 týdny
  • První měsíc za 40 Kč, poté za 179 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se