Národní knihovna již několik let skenuje svazky a ukládá je do digitální knihovny. Do té se dosud šlo připojit pouze z jejích počítačů v pražském Klementinu či depozitáře v Hostivaři a z Moravské zemské knihovny v Brně, která na projektu spolupracuje. Již brzy by však měli mít čtenáři možnost dostat se k naskenovaným knihám vzdáleným přístupem ze svého počítače a také ze všech ostatních českých knihoven. Umožnit to má licenční smlouva mezi agenturou Dilia, která zastupuje autory tištěných děl, a Národní knihovnou. Jenže knihovníci potřebují, aby jim na to ministerstvo kultury uvolnilo peníze. Podle agentury se k tomu ale úřad nemá, a celý projekt tak v podstatě zamrzl.
Podle smlouvy má Dilia v letošním roce na odměnách pro autory dostat od Národní knihovny 8,5 milionu korun, v roce 2020 17,5 milionu a v roce 2021 18,5 milionu. Tyto peníze má rozdělit mezi autory, kterých v Česku zastupuje přibližně dvě stě tisíc.
"V uplynulých dvou letech jsme v těsné a přátelské spolupráci s Národní knihovnou vytvořili systém licencování Národní digitální knihovny. Smlouva je připravena k podepsání, tomu bohužel zabraňuje ministerstvo kultury," říká ředitel agentury Jiří Srstka.
Podle informací HN se však spor týká právě peněz za licenční poplatky, které ministerstvu kultury připadají příliš vysoké. Ministerstvo však podle vyjádření mluvčí Petry Hrušové odmítá, že by podpis smlouvy mělo blokovat.
Co se dočtete dál
- Jaké svazky jsou nyní přístupné v digitální knihovně?
- Kvůli sporu kolem digitální knihovny Dilia neprodloužila smlouvu o o elektronickém dodávání dokumentů. Jak se to projevilo?
- První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Všechny články v audioverzi + playlist
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.