Nedostatek zdravotních sester začínají pacienti pociťovat na vlastní kůži. Podle České asociace sester jich chybí tři tisíce a nemocnice kvůli chybějícímu personálu musí rušit lůžka, často i celá oddělení. Pacienti tak často leží i na místech, kam nepatří, mnozí i na chodbách. HN zjistily, že se problém netýká jen velkých nemocnic, jež zajišťují specializovanou péči, ale i těch v menších městech.

Pětaosmdesátiletou paní Danu odvezla minulý týden záchranka do pražské Nemocnice Na Bulovce kvůli nízkému tlaku a dehydrataci. "Ležela jsem v provizorní místnosti na lehátku, oddělená plentou od ostatních pacientů, kteří na tom byli ještě mnohem hůř než já. Raději jsem podepsala papír, že půjdu domů. I když by mi vzhledem k zdravotnímu stavu bylo v nemocnici samozřejmě lépe," líčí seniorka.

O špatné situaci ví i ředitel nemocnice. "Chybí nám zhruba 100 sester, nemocnice proto už před časem uzavřela zhruba polovinu chirurgického oddělení a desítky lůžek na interním oddělení. Navíc nám každý rok přibývají tisíce pacientů ze středočeských nemocnic, které omezují nepřetržitý provoz nebo uzavřely některá oddělení úplně," vysvětluje ředitel Bulovky Jan Kvaček a dodává: "Nemocnice lůžka velmi postrádá, ale bez sester je nelze obsluhovat."

Stejně neutěšená situace je i v ostatních zdravotnických zařízeních. Například pražská Thomayerova nemocnice uzavřela v minulých letech celkem 138 lůžek na interním oddělení a 66 lůžek na chirurgii. I zde ukládají pacienty na chodby nebo na oddělení, kam nepatří. "Odhadujeme, že se jedná nanejvýš o pět procent pacientů," potvrzuje mluvčí nemocnice Petr Sulek. V praxi tak jde o stovky až tisíce pacientů ročně.

Plno má i Všeobecná fakultní nemocnice v Praze, která musela zrušit 50 interních a 25 chirurgických lůžek. Občas tak musí dočasně ukládat pacienty z interny například na oční oddělení nebo na stomatochirurgii. Nápor pacientů pociťuje i Fakultní nemocnice Královské Vinohrady, které přitom ubylo v poslední době 20 lůžek na chirurgii a stejný počet i na interním oddělení.

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 60 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.