V nemocnicích leží pacienti příliš dlouho, špitály nemají žádnou motivaci zkrátit dobu hospitalizace. Nemocnice by mohly mít více volných lůžek, kdyby pa­cienti šli domů dřív. Takové řešení nedostatku lůžek, především na interně a chirurgii, nabídl před několika měsíci pro server Aktuálně.cz Ladislav Friedrich, šéf Svazu zdravotních pojišťoven.

Situace se od té doby nezměnila. Nemocnice hlásí přeplněno, pacienti leží, kde mohou, a to včetně ostatních oddělení a občas i chodeb. Zdravotníci neutěšenou situaci vysvětlují přehnaným rušením lůžek v minulých letech, ředitelé nemocnic pak nedostatkem sester, kvůli kterým musí zavírat celá oddělení a někdy i nemocnice. S objektivními důvody se polemizuje těžko.

Přesto se nelze zbavit dojmu, že do jisté míry, a ne zrovna malé, jde v mnoha nemocnicích o mizernou koordinaci práce.

V řadě případů například neexistuje důvod, proč by měl pacient ležet v nemocnici přes víkend, když v tu dobu má většina špitálů dost práce zajistit základní obsluhu, natož aby se tam něco dělo.

Přesto není výjimkou, že si pacient poleží po operaci přes víkend, protože není nikdo, kdo by napsal propouštěcí zprávu. Nebo spíš nikdo, kdo by byl ochotný vzít na sebe tuto odpovědnost, protože přes víkend slouží spíš mladí lékaři.

Zbývá vám ještě 50 % článku

Co se dočtete dál

  • Kdo může za nedostatek lůžek v nemocnicích a kde by se dala "ušetřit"?
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se