Ukrajinský prezident Petro Porošenko momentálně bojuje o svou politickou budoucnost, v březnových prezidentských volbách totiž nemusí obhájit svůj post. I v této napjaté době si ale udělal čas na návštěvu Izraele. Podepíše tu dohodu o volném obchodu, na které diplomaté pracovali poslední tři roky.

Odborníci předpokládají, že díky dohodě by se vzájemný obchod mohl zdvojnásobit a vzrůst na dvě miliardy dolarů. Ukrajina do Izraele vyváží především obilí (46,5 % exportu) a železo (25,9 %). Izrael zase na Ukrajinu dodává výrobky chemického průmyslu a zařízení pro jadernou energetiku.

Ovšem vztahy mezi oběma zeměmi nepředstavuje jen výměna zboží. Významná menšina Izraelců pochází z území Ukrajiny nebo tam má rodinné kořeny. Izraelské IT společnosti s oblibou najímají ukrajinské programátory. Podle údajů ukrajinského velvyslanectví v Tel Avivu přímo zaměstnávají na patnáct tisíc ukrajinských programátorů a další desetitisíce pro ně pracují na volné noze.

Izrael je ale v poněkud delikátní situaci. Na jednu stranu má na dobrých vztazích s Ukrajinou zájem, spolupracuje s ní mimo jiné na řadě zbrojních programů. Současně se ale musí ohlížet na Moskvu, jejíž spolupráci potřebuje především v Sýrii. Tel Aviv se snaží rezolutně zabránit vyzbrojování libanonského hnutí Hizballáh a opakovaně bombardoval jeho sklady na území Sýrie. To ovšem ohrožuje ruské jednotky.

Související