Realitním makléřem se dnes může stát každý, kdo si vyřídí živnostenský list. To už ale možná od příštího roku nebude stačit. V pondělí schválila vláda návrh nového zákona o realitním zprostředkování, který klade na podnikatele z oboru základní požadavky na vzdělání.
"Na trhu je spousta takzvaných garážových makléřů, kteří tuto činnost dělají jako náhodný byznys při svém současném povolání," říká ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová, jejíž resort zákon předložil. To se podle ní odráží v kvalitě jejich služeb.
Makléři budou nově muset mít pojištění odpovědnosti a odbornou kvalifikaci. Tou je vysokoškolské vzdělání v oblasti práva, ekonomie, financí, marketingu a obchodu nebo stavebnictví. Další možností je vyšší odborné nebo středoškolské vzdělání s maturitou a tři roky praxe. Pokud makléř, který po nabytí účinnosti zákona nebude mít požadované vzdělání ani v kombinaci s praxí, bude muset složit zkoušku. Jinak nebude moct dále činnost vykonávat.
Novinka si vyžádá změnu zákona o živnostenském podnikání. Profese realitního zprostředkovatele už nebude volná, ale vázaná. "Nový zákon by měl pomoct odvětví nabrat novou prestiž," říká Dostálová. Ambicí je, aby nabyl účinnosti 1. ledna 2020. V tuto chvíli má regulace realitního podnikání napříč stranami většinou podporu.
Co se dočtete dál
- V placené části se dozvíte zda zákon realitní kanceláře vítají či nikoli, jak je to s potřebným vzděláním nových makléřů a zda se zdraží služby realiťáků
- První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Všechny články v audioverzi + playlist
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.