Na začátku února bude centrální banka letos poprvé jednat o tom, má-li pokračovat ve zdražování peněz. Tedy v tom, co s přestávkami provádí už od srpna 2017.

Loni Česká národní banka zvedla svou základní úrokovou sazbu pětkrát, naposledy v listopadu na 1,75 procenta. Banky podle ní určují úroky z půjček podnikům a jednotlivcům. I když by se případné další zvýšení sazeb ČNB mělo projevit také na úrocích z bankovních účtů, běžní střadatelé se nemají na co těšit. Ztrát, které jim na úsporách způsobuje inflace, se nezbaví.

Tomáš Holub (44)

Pochází z Liberce. Vystudoval ekonomii na pražské Fakultě sociálních věd Univerzity Karlovy (FSV UK). Během působení v ČNB, kam nastoupil v roce 2000, obhájil na Institutu ekonomických studií FSV UK docenturu v oboru ekonomické teorie. V letech 1996–2000 působil v Komerční bance v týmu ekonoma a pozdějšího centrální bankéře Kamila Janáčka. Od roku 2004 do loňského listopadu vedl tým měnové sekce ČNB. Holub je ženatý a má dvě děti. I s nimi rád hraje plážový volejbal a tenis.

"Především nemohou očekávat, že dostanou nějaké zúročení na běžných vkladech, kde stále české domácnosti drží velkou část svého majetku. Pokud chtějí v bankách o něco vyšší výnos, tak se samozřejmě musí přesouvat do termínovaných nebo spořicích účtů. Na nich je průměrná výše úrokových sazeb někde 1,3−1,4 procenta a postupně se zvyšuje s tím, jak si banky začínají více konkurovat o vklady," uvedl Tomáš Holub v prvním rozhovoru pro média po svém jmenování do sedmičlenné bankovní rady ČNB loni v prosinci.

Dlouhá léta s ČNB

I když je Holub členem vrcholného vedení jen dva měsíce, má ve srovnání s ostatními členy rady za sebou nejvíce let práce v centrální bance. Do ČNB nastoupil už v roce 2000 jako poradce viceguvernéra.

Do konce loňského listopadu vedl sekci připravující ekonomická doporučení právě pro členy bankovní rady. Ti se na jejich základě rozhodovali, jak nastavit úrokové sazby a další pravidla pro udržení stability domácího finančního sektoru. "S novou kanceláří se samozřejmě změnila náplň mé práce, která mě velmi těší," shrnul první dojmy z nové funkce.

Zbývá vám ještě 60 % článku

Co se dočtete dál

  • Proč se podle Holuba úroky na vkladech zvedají tak pomalu i přes to, že sazby ČNB jsou v poslední době nahoru?
  • Jak dalšímu zvyšování úrokových sazeb nahrává koruna?
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se