Už v roce 2010 slibovala vláda Petra Nečase zrušit pro jednání s úřady rodná čísla a nahradit je jinými identifikátory. Ty by neměly obsahovat datum narození občana, aby nemohly být spojeny s jeho osobními údaji. Bez rodného čísla se však lidé na úřadech neobejdou dodnes. Ani v nejbližších letech se v tom pravděpodobně nic nezmění. Na vládu míří návrh ministerstva vnitra, aby se zrušení rodných čísel v občankách o tři roky odložilo. Důvodem je nepřipravenost úřadů.

Ve zmíněném roce 2010 začaly přípravy na zavedení takzvaných bezvýznamových identifikátorů. Jejich obsah by nebyl spojen s osobními údaji uživatele, navíc by měl občan tento údaj vygenerovaný vždy pro účel jedné agendy na jednom úřadě − například pro přiznání sociální dávky. "Proto byl předložen návrh zapisovat údaj o rodném čísle do občanského průkazu pouze do konce roku 2019," vysvětluje vnitro v aktuálním dokumentu důvody pro odklad.

Už nyní je jasné, že ani po osmi letech příprav státní instituce přechod na nová čísla nezvládnou, a tak budou rodná čísla i nadále nepostradatelná při každém jednání s úřady.

"Jedná se o manažerské selhání vlády. Využívat rodná čísla v informačních systémech namísto bezvýznamových identifikátorů je v 21. století ukázka diletantství," komentoval situaci pirátský poslanec a předseda podvýboru pro eGovernment Ondřej Profant.

Jedním z úřadů, které by přechod na nová čísla letos nezvládly, je podle ministerstva vnitra Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ). "Ukončení zápisu rodných čísel do občanských průkazů by představovalo značné komplikace a vedlo by ke snížení komfortu občanů," stojí v návrhu vnitra. Lidé by si tak museli složitou cestou zajišťovat úřední vystavení dokumentu s rodným číslem. K návrhu mají nyní resorty napsat své připomínky a pak zamíří na vládu ke schválení.

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 40 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Mobilní aplikaci HN
  • Web bez reklam
  • Odemykání obsahu pro přátele
  • On-line archiv od roku 1995
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek? Dočtěte si ho za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.