Všichni máme někde v sobě bariéru, která nám brání mít mysl otevřenou. Omezuje nás v jednání s jinými lidmi z hlediska pohlaví nebo třeba rasy. "Lidé nechtějí být rasisté, ale s odlišným člověkem se bojí mluvit. Raději ho nezaměstnají z obavy, že to bude náročné," vysvětluje během krátké návštěvy Prahy britská aktivistka Femi Otitoju. Na svých přednáškách mluví o nevědomých předpojatostech, které po generace ovlivňují lidské chování.

Narodila se v Nigérii, první roky života strávila v hrabství Sussex a od pozdních sedmdesátých let bojovala za práva leseb. Její kariér je protkaná řadou aktivit, kterými pomáhala menšinám − spoluzakládala například první černošskou lesbickou skupinu nebo přispěla ke vzniku několika knih či časopisů s touto tematikou. V roce 1985 se rozhodla opustit jistý úřednický post a místo toho založila firmu Challenge Consultancy, která poskytuje různá školení v soukromém a veřejném prostoru.

Femi Otitoju má dar mluvit o těžkých tématech s lehkostí. Nezapomíná se usmívat ani v momentě, kdy dojde řeč na nerovnost mezi pohlavími, barvami pleti nebo v platech mezi nimi. Situace ve světě se podle ní sice lepší, přesto však nemají ženy ani menšiny vyhráno.

Femi Otitoju

Narodila se v Nigérii. Dětství strávila v hrabství Susexx. Od 70. let byla aktivní v oblasti práv menšin, zejména gayů a leseb. V roce 1985 se rozhodla opustit jisté úřednické místo a založila firmu Challenge Consultancy, která poskytuje různá školení v soukromém a veřejném prostoru. O podvědomé předpojatosti, jež ovlivňuje lidská rozhodnutí, dnes přednáší ve firmách a na různých konferencích.

Chovat se odlišně se podle ní učíme už odmala, lidé jinak jednají s chlapečkem nebo holčičkou. "Kromě médií to vytvářejí i rodiče nebo hračky − kuchyň nebo panenka Barbie pro holky, kladivo či Action Man pro kluky. Je to pořád dokola, až do dospělosti. Myslíme si, že budeme sestřičky a kluci budou doktoři," kroutí hlavou.

Jak se z právničky stane poradkyně v oblasti lidských práv a rovnosti?

Původně jsem pracovala jako státní úřednice. Lidé v okolí mi začali říkat, ať zkusím mluvit o nerovném postavení žen, černochů nebo leseb a gayů. Nedokázala jsem tehdy život rozdělit tehdejší zaměstnání a diskusi o problémech. Znamenalo to změnu povolání.

Bylo by jednodušší zůstat?

Bylo, obzvlášť v roce 1985. Vím, že normálně by lidé mé místo neopouštěli. Kdybych to tehdy neudělala, pravděpodobně bych za 30 let byla na stejném místě, i když s hodně vysokým důchodem. Tehdy jsem si říkala, že pokud se chystám v životě něco udělat, musím do toho jít na vlastní pěst.

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 70 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Mobilní aplikaci HN
  • Web bez reklam
  • Odemykání obsahu pro přátele
  • On-line archiv od roku 1995
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek? Dočtěte si ho za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.