Hlavnímu městu reálně hrozí, že mu do několika let budou chybět až desítky miliard korun. Jen dvě největší připravované investice − metro D a dostavba vnitřního okruhu − vyjdou město téměř na sto miliard korun. Vlastní příjmy městu stačit nebudou. Jen příští rok má Praha utratit 77,6 miliardy korun, z toho zhruba 59 miliard za běžné výdaje. Na investice radním zůstane jen přibližně 17 miliard s tím, že na přípravu stavby metra nebo dostavby okruhu jde z této částky jen zlomek.

Aby na to tedy Praha měla a zároveň si mohla dovolit třeba opravovat mosty v havarijním stavu, bude si muset vzít velký úvěr. Problémem ale je, že maximální výše dluhu měst je omezena zákonem. Konkrétně na 60 procent průměru jejich příjmů za poslední čtyři roky. V případě Prahy tedy asi na 40 miliard.

Když si metropole půjčí víc, musí důvody vysvětlit ministerstvu financí a začít svůj dluh ročně snižovat alespoň o pět procent z částky, která přesahuje dluhový strop. Když to neudělá, pozastaví jí ministerstvo transfery ze státního rozpočtu.

20 miliard

korun dluží Praha k dnešnímu datu. Do roku 2023 má stávající úvěry umořit na čtvrtinu.

"Pokud chce Praha profinancovat takhle zásadní infrastrukturní stavby, rozhodně to nezvládne s tímto stropem. Rádi bychom proto se státem jednali o jeho navýšení," říká náměstek primátora Pavel Vyhnánek (Praha sobě).

Ministerstvo financí se ale k tomuto nápadu staví rezervovaně. Zákon je podle něj dostačující a město v investicích neomezuje. "Z tohoto důvodu o jeho úpravě neuvažujeme," říká mluvčí resortu Zdeněk Vojtěch.

Zbývá vám ještě 60 % článku

Co se dočtete dál

  • V placené části se dozvíte:
  • - Kolik dnes Praha dluží?
  • - Měl by metropoli při výstavbě metra či dostavbě okruhu podpořit stát?
  • - Na jaké další projekty chybí hlavnímu městu peníze?
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se