◼ USA
KLDR se drží jaderných zbraní, varuje rozvědka

Je nepravděpodobné, že by se Severní Korea vzdala všech svých jaderných zbraní. Před členy senátního výboru pro zpravodajské služby to řekl šéf amerických zpravodajských služeb Dan Coats. KLDR podle něj považuje jaderné zbraně za nezbytné k přežití režimu. Coats se při prezentaci zprávy o světových hrozbách vyjádřil také k teroristické organizaci Islámský stát, která má podle něj stále tisíce bojovníků.

◼ NĚMECKO
Volkswagen na duben plánuje IPO nákladní divize

Německá automobilová skupina Volkswagen plánuje na duben primární veřejnou nabídku (IPO) akcií své dceřiné firmy nákladních vozů Traton. Mohla by prodat akcie za pět až šest miliard eur (129 až 155 miliard korun), uvedla s odvoláním na dva informované zdroje agentura Reuters. Plány vstupu na burzu ale zatím nebyly dokončeny a budou záviset i na podmínkách na trhu. Nabídka by se měla uskutečnit do Velikonoc, které připadají na 21. dubna.

◼ ČESKO
Konopí má lidem platit pojišťovna, tvrdí ministr

Ministerstvo zdravotnictví navrhuje, aby pojišťovny hradily pacientům léčebné konopí z veřejného zdravotního pojištění z 90 procent. Limit bude 30 gramů měsíčně. Dosud si ho nemocní platili sami. Na tiskové konferenci to uvedl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO). Návrh, který jeho úřad připravuje, by měl začít platit od příštího roku. Ministerstvo odhaduje, že bude stát asi 150 mi­lionů korun ročně.

◼ ČESKO
Kriminalita loni klesla téměř o pět procent

V Česku loni klesla kriminalita o 4,9 procenta na 192 405 trestných činů. Snižování kriminality zaznamenali policisté pátý rok po sobě. Na poklesu se podepsal zejména menší počet majetkových trestných činů, méně evidovali policisté i vražd a dalších násilných činů. Objasnili 105 710 skutků, tedy 54,9 procenta případů. Kriminalita se naposledy zvýšila v roce 2013 po amnestii prezidenta Václava Klause.

◼ ČESKO
V Baťově mrakodrapu opět funguje páternoster

Ve zlínském Baťově mrakodrapu po rekonstrukci opět funguje páternoster neboli oběžný výtah. Renovace přišla kraj, který v budově sídlí, na 18,2 milionu korun. Cestující mohou páternoster využívat pro pohyb mezi druhou a 15. etáží. Se svými 30 kabinami a zdvihem 58,5 metru je nejdelší v Česku. Jeho oprava je součástí celkové obnovy budovy z roku 1939. Se 77,5 metru šlo v té době o nejvyšší budovu střední Evropy.

◼ ČESKO
Loni se virem HIV nakazilo nejméně lidí za sedm let

Počet lidí v Česku nově nakažených virem HIV byl loni nejnižší za posledních sedm let. Meziročně klesl téměř o pětinu na 208. Ubylo i nových případů smrtelného onemocnění AIDS, které vir HIV způsobuje, a to o třetinu na 35, oznámil Státní zdravotní ústav. AIDS loni podlehlo 14 lidí a dalších devět lidí nakažených HIV zemřelo z jiných příčin. Od roku 1985 byla v Česku zjištěna nákaza tímto virem u 3368 lidí, z nichž 434 již zemřelo.

◼ ČESKO
Pětina Čechů nemá na dovolenou na horách

Za zimní dovolenou utratí čtyř­členná rodina průměrně 25 516 korun, téměř pětina Čechů si prázdniny na horách nemůže finančně dovolit. Každý třetí Čech vyráží každoročně v zimě na lyže, na české hory míří 59 procent tuzemských lyžařů. Ve společném průzkumu to zjistil portál Dovolená.cz a Equa bank.

◼ ČESKO
O zdanění církevních náhrad Senát rozhodne 27. února

O zdanění církevních náhrad a o novele zákonů týkajících se odchodu Británie z EU bez dohody bude Senát rozhodovat na schůzi, která začne 27. února. Zatímco normu o brexitu horní komora pravděpodobně schválí, zdanění náhrad, které církve dostávají od státu za majetek nevydaný v restitucích, patrně odmítne. Ve sněmovně jej prosadila KSČM s pomocí SPD a vládních ANO a ČSSD, v Senátu má ale většinu opozice.


"

Cílem novely je zakotvit do našeho právního řádu pojistku, že kancléřem prezidenta republiky bude osoba důvěryhodná a prověřená.

Věra Kovářová

Místopředsedkyně STAN. Starostové spolu s piráty předloží sněmovně podruhé novelu, která požaduje pro kancléře prezidenta prověrku na stupeň tajné.

◼ ČESKO
Senátorka Baudyšová rezignovala na mandát

Zuzana Baudyšová rezignovala ze zdravotních důvodů na senátorský mandát za Prahu 9. Do horní komory byla zvolena za hnutí ANO v roce 2014. V obvodu se tak budou muset konat ještě letos doplňovací senátní volby. Sedmdesátiletá Baudyšová je prezidentkou Nadace Naše dítě na pomoc dětem v krizových životních si­tuacích a zakladatelkou Linky bezpečí.

◼ ČESKO
STAN bude pro eurovolby spolupracovat se zelenými

Starostové a nezávislí (STAN) se dohodli na spolupráci pro květnové volby do Evropského parlamentu se Stranou zelených a s desítkou regionálních subjektů. Dál chtějí jednat s TOP 09, konečná podoba kandidátky by měla být známa do dvou týdnů, řekl volební lídr STAN a nynější europoslanec Stanislav Polčák. Cílem spojenectví je podle něj netříštit proevropské síly.

◼ ČESKO
Pražané loni vyprodukovali více odpadu

Loni svozové firmy odvezly z kontejnerů a popelnic v Praze 321 183 tun odpadu, o rok dříve to bylo 304 325 tun. Přestože Pražané loni vytřídili nejvíce odpadu od roku 2005, konkrétně 56 949 tun, k celkovému množství to stále bylo pouze 18 procent. Uvedla to společnost Pražské služby, která zajišťuje v hlavním městě svoz odpadu. Další odpad končí ve sběrných dvorech, kterých je v Praze dvacet.

◼ ČESKO
Zkouškové období na VŠE bude kvůli výhrůžkám delší

Vysoká škola ekonomická (VŠE) v Praze prodloužila kvůli anonymním bombovým výhrůžkám zkouškové období v zimním semestru o tři dny. Potrvá do 6. února. Škola musela být kvůli anonymní hrozbě evakuována i včera, letos už to bylo potřetí. Loni se to stalo čtyřikrát, informovala mluvčí VŠE Markéta Mlynářová. Policie zatím žádného z loňských ani letošních oznamovatelů nedopadla.


◼ FRANCIE
Policie zadržela pět lidí kvůli loňskému atentátu

Francouzská policie včera zadržela pět lidí v souvislosti s prosincovým teroristickým útokem ve Štrasburku. S odvoláním na zdroje z vyšetřování o tom informovala agentura AFP. Zadržená pětice je podezřelá, že atentátníkovi Chérifu Chekattovi obstarala zbraň, s níž útočil. Všech pět osob zadržených v Alsasku, jehož je Štrasburk historickou metropolí, pochází z jedné rodiny.

Zbývá vám ještě 60 % článku
Předplatné za 40 Kč na 4 týdny
  • První měsíc za 40 Kč, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se