Bundeswehr neboli německá armáda má vážné problémy. Dají se shrnout do dvou slov: málo lidí. V roce 2018 přijal do svých řad jen dvacet tisíc mužů. Nejméně za celou svou historii, která se začala psát v roce 1955. V úterý oznámil německý parlament, že armáda má neobsazených přes 21 tisíc míst. O práci v bundeswehru není zájem v době, kdy je v Německu relativně nízká nezaměstnanost − na konci loňského roku činila pět procent. Nejméně od sjednocení země v roce 1990. Armáda v současné době zaměstnává 181 tisíc lidí.
Parlamentní zpráva navíc konstatuje, že armádní technika je v žalostném stavu. Část letounů Tornado a Eurofighter je mimo provoz, námořnictvo nemá ani jednu provozuschopnou ponorku. Německo dává na obranu 1,2 procenta svého HDP. Americký prezident Donald Trump tlačí na všechny evropské spojence v NATO, aby výdaje zvýšily na dvě procenta, jak to ukládá alianční smlouva.
Nedávno zveřejněný návrh generálního inspektora bundeswehru Eberharda Zorna verbovat vojáky v jiných členských zemích Evropské unie vzbudil velký rozruch. Některé země jako Česká republika nebo Polsko k takovému plánu mají výhrady s tím, že by oslabil jejich armády. Zorn upřesnil, že měl na mysli odborné profese v armádě, například počítačové experty nebo lékaře. Podle listu Hamburger Abendblatt přicházejí v úvahu Dánové, Švédové a Belgičané. Ministerstvo obrany má ale v jedné podmínce jasno: kdo chce pracovat v německé armádě, musí bezpodmínečně ovládat němčinu, píše časopis Der Spiegel.
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist