Thajští generálové se po pěti letech rozhodli předat moc. Pluralitní volby za účasti stran s různým programem se uskuteční 24. března. Budou to zároveň první volby za vlády nového krále Rámy X., který před dvěma lety nahradil na trůně svého otce Pchúmipchona po neuvěřitelných sedmdesáti letech panování.

Agentura Reuters napsala, že letošní volby nejsou výjimečné pouze tím, že se konají po pěti letech vojenského režimu. Nevídaným způsobem se angažují také mladí Thajci, které dosud politika moc nezajímala. Podle nedávného průzkumu se chystá jít k volbám devadesát procent Thajců a Thajek mladších pětadvaceti let. "Mladí lidé jsou dnes jiní než dříve. Jsou politicky angažovaní a představují velkou voličskou základnu," řekl Reuters dvaadvacetiletý student Netivít Čotiphatphajsál.

Armáda v čele s nynějším premiérem Prajutchem Čan-Očou zakázala po převratu v roce 2014 politické aktivity s poukazem na nutnost nastolit v zemi pořádek po několikaměsíčních demonstracích. Zákaz zůstal v platnosti až do roku 2018. Loni v září vojenská vláda dovolila politickým stranám, aby se před parlamentními volbami začaly organizovat.

Nicméně generálové si vliv zachovají. Voliči totiž rozhodnou pouze o složení 500členné dolní komory parlamentu. O obsazení křesel v 250členné horní komoře rozhodne armáda.

Poslední vojenský převrat před pěti lety byl nekrvavý, stejně jako ten předchozí z roku 2006. Ale nebylo tomu tak vždy. Velké nepokoje propukly i po převratu v roce 1991. Vůbec nejhorší byl rok 1976. Poté, co studenti obsadili univerzitu Thanmasát v Bangkoku, se vojáci rozhodli zakročit silou. Zemřelo nejméně 46 studentů.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist