Kdo z vás vlastní budík? Myslím ten starý klasický budík, co váží kolem kila, tiká, má ciferník a nahoře dva zvonky, mezi kterými v pravý čas kmitá kladívko vydávající budivý zvuk. Předpokládám, že drtivá většina z vás sice budík má, ale vlastně nevlastní. Otázka, která ještě před generací byla snadno zodpověditelná (budík vlastním/nevlastním), dnes tak jednoznačná není. Budík totiž poslední dobou prošel Proměnou dramatičtější než Kafkův hrdina ve stejnojmenné, mírně psychedelické povídce. Tato proměna se stává symbolickou pro velikou škálu Proměn, které lze sledovat během našeho věku. A možná symbolicky přednaznačuje cosi, co se může stát s lidstvem jako takovým.

Předpokládám, že "váš" "budík" "je" v softwaru vašeho mobilního telefonu. Ty uvozovky jsou namístě, neb ani jedno z těch slov nesplňuje klasické pojetí těch slov. Nicméně, co přesně z onoho budíku zbylo? Co je to, co se z kovového budíku s ciferníkem přestěhovalo do digitální podoby? Matematik by řekl, že to, co z budíku přežilo, je algoritmus. Mechanické opakování ozubených kolo-točů nahradila rekurzivita digitální, která kopíruje podobný algoritmus. Programátor, že z budíku zbyl kód, program. Technik by hovořil o zachování funkce budíku. Platon, že z budíku zbyla samotná idea čisté budíkovitosti, již očištěná od nutnosti dedikované hmoty. Aristoteles by možná použil oblíbený termín telos, tedy smysl, raison d'etre budíku. A duchovní by použil trošku nadnesené a načechrané, ale vhodné slovo: duše. Vždyť se přece jedná o nehmotnou esenci, o samotnou podstatu budíku, čistou informaci.

Jistě, tato duše budíku stále potřebuje jakési tělo ke své funkci, ale již to není tělo dedikované, ale tělo obecné, které v sobě má mnoho obecných potencialit (stejný hardware může též být kalkulačkou, ladičkou, kamerou, přehrávačem hudby atd.) a žádnou finální aktualizaci (jak by to kategorizoval Aristoteles). Duše budíku si našla nové, lepší tělo.

Zbývá vám ještě 60 % článku
Předplatné za 30 Kč
  • První 2 měsíce za 30 Kč měsíčně, poté za 159 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
Máte již předplatné?
Přihlásit se

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.