Po letech "stabilních" protestů nabrala venezuelská krize na obrátkách. Stát prokletý přírodním bohatstvím, zosobňující exemplární případ takzvané holandské nemoci a neúspěšného pokusu o nastolení socialismu se dle syrského vzoru stává novou šachovnicí světových mocností. Podpora Madurovy vlády na jedné a opozice Juana Guaidóa na druhé straně trefně kopíruje současné rozdělení světa na protržní demokracie a polodiktatury.
Zatímco Rusové Madurovi prodávají zbraně a poskytují finanční pomoc, Spojené státy uvalily na venezuelský energetický sektor a státní ropnou společnost PDVSA sankce a zmrazily její aktiva v USA.
Dopad na světové ceny ropy je zatím zanedbatelný: Venezuela pokrývá jenom dvě procenta světové těžby, přičemž její ropný sektor je již od roku 2014 v hlubokém úpadku a úroveň produkce nedávno prorazila historické dno. Na druhou stranu, export ropných produktů tvoří téměř pětinu venezuelského HDP, z čehož třetina končí přímo v USA. Jinými slovy, Spojené státy jediným krokem daly Madurovi nůž na krk.
Avšak na scénu přicházejí noví hráči, Indie a Čína, kteří již projevili zájem o přebytky venezuelské ropy a americké sankce obcházejí platbami v národních měnách. Pokrytím venezuelských výpadků mohou ze vzniklé situace profitovat také členové OPEC: Saúdská Arábie, Irák i další. Vskutku zajímavá partie.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist