Bezrealitky má za sebou rekordní rok, na jaře vstupuje na Slovensko

Přes portál Bezrealitky.cz se loni prodalo takřka 8000 domů a bytů v celkové hodnotě přesahující 27 miliard korun. V případě pronájmů domů a bytů to bylo více než 25 tisíc nemovitostí. Portál provozuje společnost Pricetown, jejíž obrat loni meziročně vzrostl odhadem o polovinu. V roce 2017 měla firma obrat 21 milionů korun. Největší česká služba pro přímý prodej a pronájem nemovitostí má tak za sebou historicky nejsilnější rok. V oblasti prodejů domů a bytů portál Bezrealitky meziročně vyrostl o 68 procent. Významně k tomu přispěla Praha, rostly však i oblasti na jižní Moravě nebo ve východních Čechách. V případě pronájmů služba zaznamenala meziroční nárůst o 46 procent, přičemž nejvíce jich zajistila v Praze, Jihomoravském kraji a Středočeském kraji. Přes portál Bezrealitky.cz díky tomuto nárůstu momentálně probíhá asi pětina přibližně ze 40 tisíc realitních transakcí týkajících se nemovitostí určených k bydlení v Česku. Služba láká lidi na nulovou provizi. Od letošního druhého čtvrtletí bude portál nabízet své služby na Slovensku, příští rok má v plánu vstoupit na polský trh a postupně také do Maďarska, Rumunska, Rakouska a Německa.

Praha 6 má nové administrativní centrum

Developer AFI Europe otevřel u stanice metra Nádraží Veleslavín v Praze 6 dvojici kancelářských budov s názvem AFI Vokovice. Komplex získal mezinárodně uznávaný ekologický certifikát LEED nejvyššího stupně Platinum. Plaketu od společnosti Arcadis převzal na slavnostním galavečeru Doron Klein, generální ředitel AFI Europe pro Česko a Rumunsko. Energeticky úsporné budovy s celkovou pronajímatelnou plochou 16 700 m2 navrhlo studio DAM architekti. Kanceláře jsou obsazené z 80 procent a mezi nájemci jsou společnosti Eyelevel, EUC, Canadian Medical, Stibo Media, Lékárna Benu, Starbucks a Pizza Hut. Investor do výstavby komplexu investoval 700 milionů korun.

Zájem o pronájem skladů ochlazuje

V posledním čtvrtletí roku 2018 se v Česku pronajalo přibližně 297 tisíc m2 v moderních skladech a výrobních halách, což je meziročně téměř o čtvrtinu méně. V celkových číslech jsou i takzvané renegociace − obnovení stávajících nájemních smluv. Jejich podíl byl za celý loňský rok 41 procent. Čistá poptávka loni klesla o 17 procent. Údaje zveřejnilo sdružení realitních poradců Industrial Research Forum. Nové prostory poptávaly ve čtvrtém čtvrtletí především společnosti zabývající se logistikou. Ke konci loňského roku bylo v Česku volných 4,4 procenta ploch v moderních průmyslových prostorách.

CPI Radovana Vítka převezme správu svých obchodních center

Největší vlastník obchodních ploch v Česku − skupina CPI Property Group podnikatele Radovana Vítka −si bude svá nákupní centra spravovat sama. Doposud pro CPI tyto nemovitosti spravovaly společnosti Cushman & Wakefield, CBRE a Reflecta. Změna je podle CPI v souladu s dlouhodobou strategií společnosti a jejím důvodem není nespokojenost s poskytovanými službami. Převzetí 15 obchodních center bude nabíhat postupně od ledna příštího roku a v průběhu roku 2021 by měl být proces završen.