Získat v Česku povolení pro výstavbu bytového domu či dálnice trvá enormně dlouho. V Praze zabere developerovi přenesení jeho projektu z papíru do reality zpravidla více času, než kolik potřebuje žák základní školy na vystudování devítiletky. Podle studie Doing Business, kterou každoročně sestavuje Světová banka, patří Česko k zemím, kde je povolování vůbec nejsložitější. Změnit to má nový stavební zákon, jehož návrh dokončilo ministerstvo pro místní rozvoj a minulý týden ho odeslalo k připomínkám. Dotkl by se nejen velkých developerů, ale i lidí, kteří si chtějí postavit dům. "Mohl by platit od 1. ledna 2021," řekla HN mluvčí ministerstva Veronika Vároši.

Zákon má přinést několik klíčových změn. Díky němu by povolovací proces neměl trvat déle než rok. V ideálním případě úředníci rozhodnou už do 59 dní.

Kdo chce dnes stavět bytový dům, obchodní centrum či třeba silnici, musí získat až šedesát razítek od dotčených orgánů a následně absolvovat tři fáze povolovacího řízení. Postupně musí získat kladné posouzení vlivu na životní prostředí, územní rozhodnutí a nakonec stavební povolení.

Od roku 2021 zcela odpadne martyrium s razítky, postačí pouze žádost o stavební povolení − vše obstará stavební úřad. Ten bude mít nově navíc povinnost poskytovat každému, kdo o to požádá, předběžné informace, zda a za jakých podmínek lze stavbu postavit. Stavitel díky tomu bude dopředu vědět, jaké podklady bude úřad vyžadovat, jaký okruh účastníků se bude na povolovacím procesu podílet. A jakým způsobem by měl vypracovat stavební dokumentaci. Všechny žádosti následně bude možné podávat elektronicky.

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 70 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.