Finanční těžkosti e-shopu s módou Zoot zneklidňují nejen jeho věřitele a dodavatele, ale také investory, kteří si za 230 milionů korun koupili jeho dluhopisy. Možná dostanou své peníze zpět, ale je to první signál širšího problému. Podle odborníků i mnohé další firmy narazí se splácením obligací a investoři přijdou o miliardy korun. Před rizikovými firemními dluhopisy varuje i Česká národní banka.

Kromě Zootu, který požádal o ochranu před věřiteli a oznámil, že splácení dluhopisů bude muset "restrukturalizovat", se už objevují další. Výnos z obligací například přestala vyplácet firma Triload Invest, která chtěla stavět stravovací a relaxační centra a vydala dluhopisy za 12 milionů korun s devítiprocentním úročením. Teď je v insolvenčním řízení. Desetiprocentní úrok dluhopisu nesplácí ani poradenská firma v úpadku iConsulting 4 Companies.

Martin Burda, který byl v letech 2009 až 2013 ředitelem Investiční společnosti České spořitelny, říká, že investice do malých firemních dluhopisů v nadcházející době budou "velký průšvih a velké téma". "Nesplácených dluhopisů budou desítky a lidé na tom prodělají spousty peněz," tvrdí Burda, který se v oblasti investování pohybuje už déle než 20 let a v současnosti vede fondy Sirius Investments.

Čeští developeři, ale i drobní podnikatelé objevili výhody dluhopisového financování přibližně před šesti lety. Peníze z obligací použili na celou řadu projektů od stavby horského hotelu až po nákup bagru. Zájmu pomohl hlad po alternativních investicích v době rekordně nízkých úrokových sazeb, kdy vklady u bank střadatelům téměř nic nevynášejí. Firemní dluhopisy slibují roční výnos i více než osm procent. Úskalím ale je, že laický investor nedokáže posoudit kvalitu projektů, které dluhopisy mají financovat. Také je to málo regulovaná oblast finančního trhu: od roku 2012 není v Česku povinnost schvalovat emisní podmínky Českou národní bankou.

Zbývá vám ještě 60 % článku

Co se dočtete dál

  • V placené části textu se ještě například dočtete:
  • Kdy a proč experti očekávají vlnu nesplácených firemních dluhopisů.
  • Jaké triky používají některé firmy, aby navnadily investory.
  • Na co si investoři mají dávat pozor.
Předplatné za 40 Kč na 4 týdny
  • První měsíc za 40 Kč, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se