Berlín a Paříž nahradí své stárnoucí letouny typů Tornado a Rafale zbrusu novým bojovým strojem. Oznámily to ve středu ministryně obrany Ursula von der Leyenová a Florence Parlyová při návštěvě továrny společnosti Safran Aircraft Engines v Gennevilliers nedaleko Paříže. Právě Safran ve spolupráci s německou firmou MTU Aero Engines bude pro letadlo, které ještě nemá název, vyvíjet motor.

Francouzská ministryně Parlyová projekt občanům obou zemí prezentovala tak, že "potvrzuje blízké vztahy mezi našimi letectvy jak v operační činnosti, tak i v technologiích".

V lednu společnosti Dassault Aviation a Airbus Defense and Space získaly dvouletý kontrakt v hodnotě 65 milionů eur pro vytvoření plánu kompletního přezbrojení letectva Německa a Francie. Včetně vývoje nejrůznějších bezpilotních strojů a raket. Nová stíhačka je součástí tohoto širšího plánu. Zkušební lety nového stroje začnou v roce 2025, sériová výroba podle plánu začne až v roce 2040. Své produkty pro ni dodají i francouzská firma na elektroniku Thales a evropský výrobce raket MBDA.

Německá ministryně von der Leyenová také oznámila, že se v nejbližších měsících k projektu připojí Španělsko. Británie představila vlastní model stíhačky nové generace Tempest loni v červenci. Zástupci evropských armád a průmyslu věří, že oba finančně i technologicky náročné projekty by se mohly v budoucnu spojit.

Ten francouzsko-německý dostal zelenou poté, co Berlín po nátlaku Paříže vyřadil ze soutěže americký stroj F-35.