Když Karel a Lenka Jungwirthovi vychovávali své syny, neposlali je do matematicky nebo fyzikálně zaměřených tříd, ale do jazykových. Ač on fyzik a ona elektroinženýrka, záleželo jim na tom, aby dali dětem široké, humanitní a jazykové vzdělání.

"Pro fyziku se nakonec rozhodly samy, netlačili jsme na ně," říká Karel Jungwirth. I když ho samozřejmě těší, že se z jeho synů Pavla a Tomáše stali výjimeční vědci.

Bratři, které zná svět. Dvojice vědců Jungwirthů má za sebou výjimečný rok, díky objevům na poli léčby a vývoje čipů

Vzdělání hraje v rodině Jungwirthových velkou roli.

Ať už se ale kterékoliv ze šesti dětí z rodin Pavla a Tomáše Jungwirthových a jejich žen (obě jsou Ivy) rozhodlo pro cokoliv, co toužily v životě dělat, rodiče za nimi stáli.

A většina potomků se vydala vlastní cestou. Ryzí přírodovědný výzkum v laboratořích zvolil jen starší syn Tomáše Jungwirtha, nyní osmadvacetiletý Jakub. Výzkumným zaměřením se ale blíží spíš svému strýci než otci.

"Můj vědecký projekt je zaměřený na objasnění základních principů fungování takzvaných transkripčních faktorů, což je skupina proteinů regulující přepis DNA," popisuje Jakub Jungwirth, který druhým rokem studuje doktorský stupeň na Weizmannově institutu v Izraeli.

"Doma jsem se necítil být jakkoliv vedený k vědecké dráze. A asi se tím rodičům podařilo mě od té volby neodradit," směje se Jakub. Chemii vystudoval na Přírodovědecké fakultě a fyziku na Matematicko-fyzikální fakultě UK. Tu vystudovala i jeho matka Iva, od vědy se pak ale vzdálila, i když ne úplně: ve firmě prodávající vakuové vývěvy řídí prodej a vztahy se zákazníky, vědeckými laboratořemi nebo společnostmi, které vyrábějí elektronové mikroskopy.

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 50 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Mobilní aplikaci HN
  • Web bez reklam
  • Odemykání obsahu pro přátele
  • On-line archiv od roku 1995
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek? Dočtěte si ho za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.