Když je nyní řeč o Světové bance, mluví se hlavně o jejím pravděpodobném novém šéfovi Davidu Malpassovi, tedy člověku blízkém americkému prezidentovi Donaldu Trumpovi. Zapomínat by se ale nemělo ani na jeho předchůdce.
Další konání Jima Yong Kima, který v čele vlivné instituce nečekaně skončil v lednu, je totiž varovně pokrytecké. Už přes týden Kim působí jakožto jeden z partnerů newyorského private equity fondu Global Infrastructure Partners.
Podle kuloárových zvěstí si fond Kima začal namlouvat na summitu skupiny zemí G20 v Buenos Aires loni na přelomu listopadu a prosince. O necelý měsíc později pak fond báječně vydělal na prodeji části svého podílu v britském letišti v Gatwicku.
Prodával zhruba za dvojnásobek ceny, za niž ji roku 2009 koupil. Jinými slovy, vydělal na globalizaci. Vydělal i na emisích oxidu uhličitého, které letadla vypouští. Vydělal prostě na tom, že se hnal za ziskem.
Fond tedy zhusta vydělává i na tom, co Kim ve svých mladších letech tolik kritizoval. V roce 2002 se například autorsky podílel na knize Dying for Growth − Umírat pro růst. V ní mimo jiné stojí, že "honba za ekonomickým růstem a korporátními zisky způsobuje strádání milionů žen a mužů".
Vezmeme-li Kimova vyjádření doslova, můžeme se zeptat: Bude nyní i on vydělávat na strádání − a dokonce umírání − ostatních? Nebo snad fond, u jehož zrodu stáli v roce 2006 manažeři a peníze korporací Credit Suisse a General Electric, bude v etapě s Jim Yong Kimem ve významné pozici dělat už jen ryzí charitu?
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist