Andreji Babišovi (ANO) ­trvalo několik let, než v rámci Evropské unie dokázal prosadit, aby Česko mohlo změnit způsob výběru daně z přidané hodnoty. Nakonec dosáhl toho, že vláda může zavést reverse charge, tedy přenesení daňové povinnosti při výběru DPH. Do budoucna by ji měl místo prodávajícího platit kupující. Premiér tvrdí, že jde o zásadní nástroj v boji s daňovými úniky.

Výběr DPH se na společném evropském trhu řídí společnými pravidly. Proto, aby Česko mohlo mechanismus zavést, tedy potřebovalo získat souhlas Evropské komise i všech ostatních států EU. Pokud by jednomyslný souhlas členských zemí nebyl nutný, Babiš by svou prioritu prosadil mnohem jednodušeji.

Evropská komise nedávno navrhla jednomyslné hlasování o daních zrušit. Žádný stát by tedy už neměl mít právo nějaký návrh zablokovat, napříště by na jeho schválení stačila kvalifikovaná většina hlasů.

Česko ale patří mezi státy, které to na úterním jednání ministrů financí v Bruselu odmítly. "Dokud já budu ve vládě, nikdy nebudeme souhlasit se změnou na většinové hlasování v rámci daní," prohlásil už na začátku února Babiš. Potvrdil tak tradiční český postoj − právo na veto v oblasti daní zatím hájily všechny české vlády.

Zbývá vám ještě 60 % článku
Předplatné za 40 Kč na 4 týdny
  • První měsíc za 40 Kč, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se