Zbytečně vyplýtvaný materiál při svařování, tvrdou manuální práci nebo třeba špinavou zedničinu budou moci školy alespoň částečně nahradit díky novým technologiím. Ty se začínají objevovat i v tradičních řemeslných oborech a část středních škol je už dnes využívá při výuce. Některé nové technologie představily školy ve spolupráci s Asociací malých a středních podniků a živnostníků ČR (AMSP) na veletrhu Řemeslo Praha 2019 v pražských Letňanech. Součástí veletrhu byl i digitální řemeslný inkubátor, kde se asociace snažila mimo jiné pomoci řemeslníkům s novými technologiemi a ukázat možnosti, kam se řemeslné obory posunou v následujících letech.

Kromě řemesel se věnoval třídenní veletrh také střechám či úspoře energií, součástí programu byla i řada konferencí a odborných debat. Mezi návštěvníky akce byli také premiér Andrej Babiš a předseda AMSP Karel Havlíček, kteří se zúčastnili zasedání Řemeslné rady. V ní jsou zastoupeny největší řemeslnické cechy v České republice.

Sochy vytvoří digitální rameno

Akademie řemesel v Praze představila na svém stánku zařízení spolupracující s virtuální realitou, která žákům umožňuje vyzkoušet si, jak správně svařovat a jak se při této práci bezpečně chovat. "Virtuální simulátor jsme pořídili před půl rokem. Je ideální pro získání prvotních návyků typu držení těla, správného dýchání, nastavení parametrů a dalších, což je velmi důležité pro bezpečnost při práci. Přece jen žáci ohřívají kov na půldruhého tisíce stupňů. Velmi užitečné je, že simulátor ušetří množství drahého materiálu," popisuje Evženie Chramostová, vedoucí svářečské školy na Akademii řemesel v Praze.

Stejná škola představila i další virtuální simulátor, pomocí něhož si studenti vyzkoušejí stavbu domu. Program se neustále vyvíjí a dotýká se stále více řemeslných oborů. "O využívání nových technologií je velký zájem. Je to něco, co dokáže na naši školu přitáhnout nové lidi," říká Jaromír Procházka, učitel odborného výcviku na Akademii řemesel v Praze.

Střední průmyslová škola kamenická a sochařská v Hořicích na veletrhu zase představila sochy, které dokáže vytvořit pomocí 3D tiskáren. Další moderní technologií, kterou škola využívá, je digitální rameno, které dokáže z dat vytvořit a opracovat sochu. Poté je ještě potřeba úprava sochaře, ale rameno výrazně usnadňuje fyzicky náročnou práci.

Zbývá vám ještě 50 % článku
Předplatné za 30 Kč
  • První 2 měsíce za 30 Kč měsíčně, poté za 159 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
Máte již předplatné?
Přihlásit se

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.