Zbytečně vyplýtvaný materiál při svařování, tvrdou manuální práci nebo třeba špinavou zedničinu budou moci školy alespoň částečně nahradit díky novým technologiím. Ty se začínají objevovat i v tradičních řemeslných oborech a část středních škol je už dnes využívá při výuce. Některé nové technologie představily školy ve spolupráci s Asociací malých a středních podniků a živnostníků ČR (AMSP) na veletrhu Řemeslo Praha 2019 v pražských Letňanech. Součástí veletrhu byl i digitální řemeslný inkubátor, kde se asociace snažila mimo jiné pomoci řemeslníkům s novými technologiemi a ukázat možnosti, kam se řemeslné obory posunou v následujících letech.

Kromě řemesel se věnoval třídenní veletrh také střechám či úspoře energií, součástí programu byla i řada konferencí a odborných debat. Mezi návštěvníky akce byli také premiér Andrej Babiš a předseda AMSP Karel Havlíček, kteří se zúčastnili zasedání Řemeslné rady. V ní jsou zastoupeny největší řemeslnické cechy v České republice.

Sochy vytvoří digitální rameno

Akademie řemesel v Praze představila na svém stánku zařízení spolupracující s virtuální realitou, která žákům umožňuje vyzkoušet si, jak správně svařovat a jak se při této práci bezpečně chovat. "Virtuální simulátor jsme pořídili před půl rokem. Je ideální pro získání prvotních návyků typu držení těla, správného dýchání, nastavení parametrů a dalších, což je velmi důležité pro bezpečnost při práci. Přece jen žáci ohřívají kov na půldruhého tisíce stupňů. Velmi užitečné je, že simulátor ušetří množství drahého materiálu," popisuje Evženie Chramostová, vedoucí svářečské školy na Akademii řemesel v Praze.

Stejná škola představila i další virtuální simulátor, pomocí něhož si studenti vyzkoušejí stavbu domu. Program se neustále vyvíjí a dotýká se stále více řemeslných oborů. "O využívání nových technologií je velký zájem. Je to něco, co dokáže na naši školu přitáhnout nové lidi," říká Jaromír Procházka, učitel odborného výcviku na Akademii řemesel v Praze.

Střední průmyslová škola kamenická a sochařská v Hořicích na veletrhu zase představila sochy, které dokáže vytvořit pomocí 3D tiskáren. Další moderní technologií, kterou škola využívá, je digitální rameno, které dokáže z dat vytvořit a opracovat sochu. Poté je ještě potřeba úprava sochaře, ale rameno výrazně usnadňuje fyzicky náročnou práci.

Zbývá vám ještě 50 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Všechny články v audioverzi + playlist
Máte již předplatné?
Přihlásit se