Navigace Galileo dokáže určit polohu člověka s přesností několika desítek centimetrů, a je tak výrazně přesnější než například americký GPS. Všechny nejnovější mobily prodávané v EU už Galilea využívají, málokdo však ví, že jej provozuje agentura Evropské unie GSA z pražských Holešovic. Ta se v blízké budoucnosti výrazně promění. Přejmenuje se na Agenturu EU pro kosmický program, nabere až trojnásobek odborníků, pustí se do nových projektů, získá více pravomocí a Evropská unie výrazně zvýší její rozpočet.

Jednání o nové podobě agentury nyní směřují do finále, už za dva měsíce ji včetně rozpočtu budou schvalovat europoslanci. Od ministerstva dopravy, které celou věc za Česko v Bruselu vyjednává, nyní HN získaly podrobné informace o chystaném návrhu.

"Agentura bude mít na starosti širší portfolio kosmických programů než doposud," řekla mluvčí ministerstva dopravy Lenka Rezková. Z Prahy se tak budou provozovat i další evropské satelitní projekty, které mapují zemský povrch nebo mají sloužit k přenosu informací.

Zbývá vám ještě 80 % článku
Předplatné za 30 Kč
  • První 2 měsíce za 30 Kč měsíčně, poté za 159 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
Máte již předplatné?
Přihlásit se