Popáté se jako jediný kandidát ucházel o křeslo šéfa hnutí ANO, znovu uspěl a opět s vysokou podporou členů. Premiérovi Andreji Babišovi dalo svůj hlas 206 z 238 delegátů, proti jich bylo jen 13 a zbytek se zdržel.

Hnutí bude stejně jako dosud velet v tandemu s prvním místopředsedou Jaroslavem Faltýnkem, jenž na sněmu v pražském Chodově dostal 190 hlasů. Společně ANO před sedmi lety zakládali a v neděli dávali najevo, že nemíní téměř nic měnit na politice, kterou dosud prosazovali.

"Pořád se někdo ptá, proč nemám protikandidáta. Asi je to tím, že mě hnutí stále ještě potřebuje," prohlásil Babiš. Zároveň upozornil: "Už se nebudu měnit, jsem na to starý. Ale chci se učit z vlastních chyb."

Babiš na letošním sněmu podpořil na post stranické dvojky Faltýnka tak silně jako nikdy dříve. "Je to pro mě klíčový muž," podotkl.

Andrej Babiš také avizoval, co chce jako premiér se svou vládou prosazovat. Slíbil například snižování daní zaměstnancům, zrušení superhrubé mzdy, podporu prorodinné politiky či revizi některých sociálních dávek.

Faltýnek v nominačním projevu vyzval členy k loajálnosti vůči politice ANO. "Nechovejme se neloajálně k vládě a podporujme ji ze všech pozic," řekl Faltýnek a prosil zároveň delegáty, aby neměnili osvědčený model vedení hnutí. Babišovo trestní stíhání v kauze Čapí hnízdo zároveň označil za jednoznačně vymyšlenou záležitost.

Babiš s Faltýnkem mohou počítat s tím, že nebudou mít v nejužším vedení nikoho, kdo by jim vážněji oponoval. Řadovými místopředsedy zůstávají ministr životního prostředí a vicepremiér Richard Brabec, středočeská hejtmanka Jaroslava Pokorná Jermanová a bývalý brněnský primátor Petr Vokřál, kteří v této funkci byli také minulé dva roky.

Jedinou novou tváří mezi místopředsedy ANO je šéf sněmovny Radek Vondráček. Nahradil bývalého ministra obrany Martina Stropnického, který se už před časem tohoto postu vzdal, protože se stal velvyslancem v Izraeli.

Kritik Macura neuspěl

Místopředsedou se naopak nestal ostravský primátor Tomáš Macura. Podpořilo ho pouze 115 delegátů, což mu ke zvolení nestačilo.

Zbývá vám ještě 40 % článku

Co se dočtete dál

  • V placené části se dozvíte, jaké výhrady má ostravský primátor k hnutí ANO a jakou kritiku si spolustraníci vyslechli od předsedy Babiše.
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Všechny články v audioverzi + playlist
Máte již předplatné?
Přihlásit se