Britská vláda došla k závěru, že dokáže odstranit rizika, která by mohla plynout z využití zařízení společnosti Huawei v mobilních sítích nové generace 5G. Zprávu o tom zveřejnil v neděli deník Financial Times, který svoje informace opírá o dva důvěrné zdroje obeznámené s výsledky jednání.

Rozhodnutí umožnit nasazení hardwaru a softwaru Huawei jde proti snaze USA přesvědčit spojence o nebezpečí, které čínské telekomunikační firmy představují. K zákazu zatím nesáhlo ani Německo, klíčový stát Evropské unie.

Podle vlády amerického prezidenta Donalda Trumpa umožní produkty Huawei či ZTE čínským tajným službám odposlouchávat citlivou komunikaci či ohrozit sítě.

Britové jsou přesvědčeni, že lze rizikům zamezit, a mohou tím ovlivnit i další země. "I další mohou přesvědčit své obyvatele a americkou vládu, že je v pořádku spolupracovat s čínskými dodavateli při dodržení postupů doporučených britskými odborníky," uvedl pro Financial Times jeden z lidí obeznámených s rozhodnutím vlády.

Bývalý šéf britské rozvědky GCHQ Robert Hannigan již dříve uvedl, že úřad pro kybernetickou bezpečnost, který Huawei dlouhodobě sleduje, nenašel důkazy o škodlivé aktivitě Číny prostřednictvím této značky. Dohad, podle nějž čínská technologie představuje nepřijatelné riziko, je nesmysl.

Královské Národní centrum pro kybernetickou bezpečnost názor, že lze případná rizika obejít, nerozporuje. Podle nedávného vyjádření rozumí díky dlouhodobému studiu produktům Huaweie, i když si uvědomuje rizika. Navíc tvrdí, že kybernetická špionáž napojená na Čínu nikdy nevyžadovala spolupráci ze strany Huawei.

V poslední zprávě o síťových produktech odhalili Britové několik slabých míst v přístupu ke zdrojovým kódům, Huawei ale přislíbil nápravu. Během následujících pěti let by zvýšení bezpečnosti jeho produktů mělo stát dvě miliardy dolarů. Nyní budou Britové sledovat, jak Číňané sliby plní.

Měkčí přístup k Huaweii už v pátek naznačil Alex Younger, šéf zpravodajské služby MI6. Podle něj tak komplikovanou věc nevyřeší vyřazení firem a státy mají právo se o věci rozhodnout samostatně.