Když před měsícem předstoupil pětatřicetiletý předseda Národního shromáždění Juan Guaidó před dav demonstrantů v centru Caracasu, nikdo z nich nemohl tušit, co bude následovat. Do té doby jen málo známý Guaidó se záhy k překvapení Venezuelců prohlásil prozatímním prezidentem země. Tomuto kroku předcházely týdny pečlivého jednání a koordinace mezi odpůrci současného autoritářského režimu Nicoláse Madura.
V utajení se jim po letech podařilo vypracovat první velký plán, jak odstranit Madura od moci. Hlavním strůjcem je zřejmě nejznámější venezuelský disident Leopoldo Lopez. Pokud se opozici opravdu podaří dovést zemi ke svobodným volbám, bude to zejména Lopezova práce.
Sedmačtyřicetiletý Lopez se může pochlubit tím, že patří mezi hrstku dosud žijících příbuzných největšího venezuelského národního hrdiny Simóna Bolívara. Vyrostl v dobře situované rodině a podobně jako další lépe zajištění Venezuelci studoval v USA − na Harvardu získal titul z politických věd.
Po návratu do Venezuely se začal věnovat politice. Vystupoval hlavně proti Hugu Chávezovi, později také proti jeho nástupci Madurovi. V letech 2000 až 2008 působil například jako starosta caracaské čtvrti Chacao.
Co se dočtete dál
- V placené části se dozvíte o tom, že Lopez není takovým humanistou, jakým se zdá, či proč tlak na Madura graduje právě v této době.
- První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Všechny články v audioverzi + playlist
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.